Niedziela, 5 lutego 2023. Imieniny Agaty, Filipa, Justyniana

W Malborku wcielili nowych terytorialsów

2021-02-02 08:59:25 (ost. akt: 2021-02-02 09:00:59)
Wcielenie w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wcielenie w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Kolejni ochotnicy z województwa pomorskiego wstąpili w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

W minioną sobotę, 30 stycznia 7 Pomorska Brygada brony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powiększyła swe szeregi o 57 kolejnych ochotników. W Malborku na terenie 71 batalionu lekkiej piechoty wcielono nowych terytorialsów, którzy tego dnia rozpoczęli wymagające 16-dniowe szkolenie podstawowe, część z nich przysięgę wojskową ma już za sobą, więc odbywają 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Niemal 1/3 z nich stanowiły kobiety, co potwierdza, że Wojska Obrony Terytorialnej są Rodzajem Sił Zbrojnych, w których służy największa liczba przedstawicielek płci pięknej, co oznacza, że WOT jest znakomitą alternatywą również dla nich.

Terytorialsi, którzy w sobotę rozpoczęli szkolenie podstawowe złożą przysięgę wojskową 14 lutego na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Sama ceremonia, pomimo panujących obostrzeń, będzie miała dodatkowy smaczek, nadający jej wyjątkowego charakteru. Czternasty dzień lutego 1942 roku jest bowiem dniem, na który datuję się powstanie Armii Krajowej a więc zakonspirowanych sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, na którego dokonaniach i tradycji opierają się fundamenty Wojsk Obrony Terytorialnej. Tak więc malborska przysięga jest swoistą klamrą spinającą historię Armii Krajowej i funkcjonowanie Wojsk Obrony Terytorialnej, a nowi terytorialsi są ich wspólnym mianownikiem.