Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Marszałek Struk przekazał Marii Seibert nagrodę Nauczyciela Roku Pomorza 2020

2021-01-28 10:36:02 (ost. akt: 2021-01-28 10:39:27)
grupowe zdjęcie uczestników spotkania

grupowe zdjęcie uczestników spotkania

18 grudnia 2020 r. ogłoszone zostały wyniki konkursu na Nauczyciela Pomorza Roku 2020! Po raz pierwszy w historii tytuł ten otrzymał nauczyciel z Malborka, a dostała go Maria Seibert - instruktor śpiewu w studiu wokalnym Balbiny w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji i nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym w Malborku.

Niestety, ze względu na epidemię koronawirusa nie można było zorganizować uroczystej gali, wyniki przekazał online marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk jednocześnie zapewniając, że nagrodę przekaże laureatce osobiście. I słowa dotrzymał. Uroczyste wręczenie statuetki i dyplomu odbyło się 27 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Malborku.

W uroczystości poza Marią Seibert i marszałkiem Strukiem udział wzięli dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku Adam Krawiec, starosta malborski Mirosław Czapla, wicestarosta Waldemar Lamkowski, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Osijewski oraz dyrektor I LO Hanna Lalak i dyrektor ZSP nr 3 Jan Stawicki.

Poniżej przedstawimy relację starostwa powiatowego ze spotkania:

„Przed wręczeniem wyróżnienia Mieczysław Struk przypomniał o licznych sukcesach edukacyjnych i wychowawczych Marii Seibert, a także wyjaśnił ideę nagrody.

To bardzo ważna nagroda. Jest nie tylko po to, by mieszkańcy Pomorza wiedzieli, kto ją zdobywa, ale też po to, by wiedzieli, jakie wartości wiążą się z tą nagrodą. Widoczny na statuetce korzeń symbolizuje podstawę, jaką nauczyciel daje swojemu uczniowi w procesie edukacji i wychowania, która zaowocuje w przyszłości. Korzeń jest też symbolem niewidocznej gołym okiem codziennej, tytanicznej pracy nauczyciela. Nagroda ma za zadanie utrwalić w świadomości Pomorzan wysokie standardy jakości pracy pedagogicznej w województwie pomorskim – wyjaśnia marszałek Mieczysław Struk.

Starosta Mirosław Czapla również pogratulował Marii Seibert tytułu “Nauczyciel Pomorza 2020”. Przekazał list gratulacyjny i przypomniał o jej wieloletniej służbie w malborskiej oświacie, wielu inicjatywach, w które angażowała najmłodszych mieszkańców Malborka i powiatu malborskiego.

Jesteśmy dumni z sukcesu pani Marii. Nagroda jest całkowicie zasłużona, jest docenieniem wielkiego wysiłku, zaangażowania i rozbudzania pasji wśród młodzieży – mówi Mirosław Czapla, starosta malborski.

Hanna Lalak, dyrektor I LO, z inicjatywy której zgłoszona została kandydatura Marii Seibert, zauważyła z kolei, że jest ona pierwszą laureatką tego konkursu w szkole, Malborku oraz powiecie malborskim.

Sama Maria Seibert przyznaje, że czuje się bardzo wyróżniona z powodu przyjazdu marszałka Mieczysława Struka mimo panującej epidemii koronawirusa i osobistego przekazania nagrody przyznawanej przez kapitułę złożoną z ekspertów oceniających całokształt pracy zawodowej.

Sama nominacja była dla mnie wyróżnieniem, a znalezienie się wśród najlepszych dziesięciu nauczycieli w województwie było w mojej opinii ogromnym sukcesem. Gdy oglądałam w internecie ogłoszenie wyników i padło moje nazwisko, myślałam, że się przesłyszałam – opowiada Maria Seibert. – Jestem zaszczycona i dumna. To miłe, że moja długa już praca oświatowa, bo przecież zbliżam się dużymi krokami do emerytury, została doceniona przez kapitułę konkursową. Nie traktuję jej jako ukoronowanie mojej pracy, wręcz przeciwnie, dodaje mi nowej energii i motywacji do dalszej pracy z młodzieżą. Jestem dumna tym bardziej, że nauczanie przedmiotów artystycznych nie zawsze postrzegane jest na równi z innymi przedmiotami. Staram się w swojej pracy nie tylko wykładać przedmiot, ale przekazywać uczniom wiedzę na temat życia, wartości rodzinnych, przywiązania do naszej Małej Ojczyzny.

Maria Seibert zapewnia, że wciąż czerpie radość z pracy z młodzieżą i ma wiele pomysłów na kolejne inicjatywy artystyczne. Chciałaby też, aby udało się zrealizować kolejny cel podróżniczy i pojechać z wokalistami z Balbin do Stanów Zjednoczonych Ameryki, by promować tam polską piosenkę i kulturę.

W życiu zawsze trzeba mieć cel. Nikt, albo niewielu wierzyło, że uda się nam z Balbinami pojechać do Japonii. Teraz chciałabym zabrać wokalistów do Stanów Zjednoczonych. Czy nam się to uda? Nie wiem. Ale zawsze powtarzam podopiecznym, że musimy stawiać sobie cele, dążyć do nich i je realizować – mówi Maria Seibert.”

zdjęcia: Jacek Skrobisz