Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Konkurs literacki Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce rozstrzygnięty

2020-12-30 13:17:54 (ost. akt: 2020-12-30 13:20:20)
grafika z nazwą konkursu

grafika z nazwą konkursu

Poniżej cytujemy fragment pracy konkursowej, która została najwyżej oceniona przez komisję konkursową. Przypomnijmy, że konkurs organizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku w ramach jubileuszowego XXX Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Tematem pracy, w formie eseju, było Zdalne Boże Narodzenie – osobno a jednak razem? - moje refleksje w czasie pandemii. Konkurs adresowany był do młodzieży szkół ponadpodstawowych.

"Przymykam oczy i widzę...szczęśliwych ludzi dzielących się opłatkiem na znak pojednania. (...)

Wreszcie czuję żywiczny zapach żywego, zielonego świerku, który dumnie pokazuje swoje wystrojone bombkami i łańcuchami gałązki pokryte ostrymi igiełkami. W powietrzu unosi się kuszaca woń wigilijnego barszczu i tradycyjnych lepionych przez babcię pierogów z kapustą i grzybami. Do wszystkich tych wspaniałości dochodzi delikatna nuta gotującego się na małym ogniu kompotu z suszu...(...)

Kwestia, jak spędzimy tegoroczne Boże Narodzenie, w każdej rodzinie rozstrzygnięta zostanie indywidualnie, jednak uważam, że mimo ograniczonej możliwości spotkania się przy wspólnym stole, zdecydowanie istnieje dzisiaj wiele możliwości, by zostając osobno w swoich domach spędzić ten czas mimo wszystko razem."


Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu została Magdalena Gałązka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. Magdalena jest wieloletnią i aktywną czytelniczką naszej biblioteki. Nagrodą jest karta podarunkowa o wartości 150 zł do sieci Empik.

Magdalena Mazurek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 zdobyła trzecią lokatę. Dodatkowo jury przyznało trzy wyróżnienia, które trafią do Mileny Baumgatr, Zuzanny Statkiewicz i Kacpra Gęsiarza - uczniów Zespołu Szkół
Ponadgimnazjalnych nr 3. Nagrody to także karty podarunkowe. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną oraz minimalizację kontaktów nagrody do zwycięzców i wyróżnionych zostaną wysłane pocztą.

informacja: Danuta Czop, MBP