Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Malborscy terytorialsi szkolili się z obsługi moździerza

2020-12-30 09:49:21 (ost. akt: 2020-12-30 11:01:44)
na zdjęciu widać dwóch terytorialsów na ćwiczeniach

na zdjęciu widać dwóch terytorialsów na ćwiczeniach

Batalion terytorialsów z Malborka zyskał kolejnego instruktora z obsługi i budowy lekkiego moździerza piechoty LMP-2017 produkowanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów.

Tego typu uzbrojenie stanowi podstawowe wyposażenie żołnierzy piechoty, to dotyczy również terytorialsów. Najważniejszym czynnikiem który wpływa na skuteczność prowadzenia ognia jest wyszkolenie obsługi danego sprzętu wojskowego. Od niego zależy, czy żołnierze będą umieli wykorzystać atuty tego środka ogniowego. Dlatego, już kolejny żołnierz z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka przeszedł bardzo intensywny i szczegółowy trening pod okiem specjalistów z Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Uzyskał on uprawnienia instruktora i teraz będzie mógł przekazywać swoją wiedzę i umiejętności innym żołnierzom z tego batalionu.

Użycie moździerza LMP-2017 zapewnia bezpośrednie wsparcie walczących pododdziałów w zakresie widzialności w różnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy. Naboje z pociskiem odłamkowym, po wybuchu rozpadają się na 1500 odłamków, co daje dużą zdolność rażenia a tym samym zwiększa przewagę terytorialsów nad przeciwnikiem.

Dobrze przeszkoleni ludzie stanowią o sile danej organizacji. Żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonale zdają sobie sprawę z tej zależności dla tego terytorialsi maja możliwość uczestniczyć podczas służby w wielu różnorodnych kursach. Często zdobyta dzięki temu wiedza i umiejętności ma zastosowanie nie tylko w trakcie realizacji zadań wyłącznie wojskowych ale przydaje się też w cywilu. Tak jest np. z kursem kwalifikowanej pierwszej pomocy czy kursem operatora wózka widłowego albo ratownika WOPR w których terytorialsi brali już udział.


informacja: por. Tomasz Klucznik oficer prasowy 7 PBOT
zdjęcie: DWOT i por. P. Wołosz