Poniedziałek, 28 listopada 2022. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Nowe rekordy okręgu Pauliny Cierpiałowskiej w kategorii młodzika

2017-02-20 09:10:08 (ost. akt: 2017-02-20 09:13:52)

Z bardzo wysokiego pułapu rozpoczęła swoje występy w nowym roku kalendarzowym, w którym startuje już w kategorii młodzika, dwunastoletnia Paulina Cierpiałowska. W zawodach I rundy Ligi Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego, które odbyły się w sobotę w Kościerzynie, podopieczna Doroty Grzywackiej i Iwony Ciecholewskiej zwyciężyła w obu swoich startach, w obu wywalczając nowe rekordy okręgu w kategorii 12 lat.

Na dystansie 100m stylem motylkowym zdeklasowała rywalki, poprawiając swój dotychczasowy rekord życiowy o blisko 5s uzyskała czas 1:09,87s, który jest o blisko sekundę lepszy od „brodatego” rekordu okręgu sprzed 37lat! W drugim starcie, na 400m stylem dowolnym, mając ściśle opracowaną taktykę wyścigu, zrealizowała założenia w 100% i „urywając” ponad 12s ze swojego rekordu życiowego uzyskała czas 4:46,02s, wpisując się na po raz drugi na listę rekordzistek okręgu. Rekord, który poprawiła, funkcjonował z kolei od lat 33.

Warto dodać, że przez cały ubiegły rok żaden z rekordów naszego okręgu w kategorii 12-latek nie został poprawiony, a malborska pływaczka poprawiła od razu dwa w pierwszych swoich zawodach. To ogromna radość, zważywszy na to, że Paula ma na bicie rekordów cały rok kalendarzowy. Mimo choroby w mijającym tygodniu nasza zawodniczka pokazała doskonałą formę i fenomenalnie zaznaczyła swoją obecność w gronie najlepszych 12-latek w Polsce.

Tę samą obecność, ale w kategorii 16-latek, podkreśliła na zawodach I rundy Ligi POZP, odbywających się w piątkowe przedpołudnie w Gdańsku, zawodniczka Kadry Narodowej Alicja Krauze. Ala startując w kategorii juniora rywalizuje już na bardzo wysokim poziomie. Na zawodach w Gdańsku startowała w dwóch konkurencjach stylu dowolnego, na 50 i 200m. Nasza pływaczka, mimo że lepiej czuje się w konkurencjach znacznie dłuższych, w obu wyścigach zwyciężyła z czasami zbliżonymi do swoich rekordów życiowych. Zdobywając 1152pkt FINA zajmuje po pierwszej rundzie drugą lokatę na 21 sklasyfikowanych 16-latek. Warto dodać, że prym w tej rywalizacji wiedzie wielokrotna mistrzyni Polski, zaś Ala ustępuje jej tylko o 50pkt.

Na wielkie brawa zasługuje po I rundzie Ligi dwunastoletni Konrad Patoka. Nasz pływak, który już na stałe wdarł się do czołówki zawodników w naszym województwie potwierdził, że jego przynależność do ścisłego zaplecza Kadry Wojewódzkiej jest nieprzypadkowa. Konrad poprawił swoje dotychczasowe rekordy życiowe w obu startach. Na 100m stylem motylkowym „urwał” blisko 5s i z czasem 1:21,56s zajął 3 miejsce, zaś na 400m stylem dowolnym poprawił swoją życiówkę aż o 11s i uzyskując czas 5:10,25s zajął drugi stopień podium. W klasyfikacji generalnej zajmuje po pierwszej rundzie bardzo wysokie 4 miejsce na 46 sklasyfikowanych zawodników.

Wśród takiej samej liczby zawodników 12 lokatę zajmuje po pierwszych zawodach o rok starszy Maciej Kowalski. Maciek, który jest jednym z najbardziej systematycznych zawodników w MAL WOPR, poprawił oba rekordy w występach indywidualnych; o 4s na dystansie 100m stylem motylkowym (1:18,44s), o 20s na dystansie 400m stylem dowolnym (5:10,25s) oraz w sztafecie na 50m stylem motylkowym (36,24s).

Również po dwa rekordy życiowe wywalczyli w Kościerzynie Jakub Grapentyn, Liliana Szpaczyńska, Piotr Szuryński oraz Martyna Ziemińska. Warto dodać, że dwie życiówki w Gdańsku zaliczył najstarszy zawodnik malborskiego klubu, dziewiętnastoletni Kacper Zuchniewski. Jeden rekord życiowy z kolei zanotowali młodzicy Czarek Gwiazdowski, Alicja Lewandowska, Magda Mroczek oraz startująca po chorobie Nadia Walentynowicz czy występująca z temperatura Weronika Marchlewska. Weronika wspierając kolegów w sztafecie poprawiła także swój rekord życiowy na 50m stylem grzbietowym.

W kategorii juniora po jednej życiówce wywieźli z Gdańska Patrycja Górska, Julia Więckiewicz, Anna Włodarczyk i jej starszy brat Paweł. Warto odnotować także bardzo dobry debiut w Lidze trzynastoletniego Mikołaja Szragi, który zaliczył bardzo dobry czas na 100m stylem klasycznym (1:33,28s).

Na koniec startów w I rundach Ligi malborczycy popisali się doskonałym startem w sztafecie 4x50 stylem dowolnym w kategorii 12 lat. Sztafeta MAL WOPR w składzie Cierpiałowska, Walentynowicz, Mroczek i Patoka jako jedyna miała w swoim składzie aż trzy dziewczęta, a mimo to nie dała żadnych szans swoim rywalom i z czasem 2:07,39s zajęła pierwszy stopień podium. Płynąca na pierwszej zmianie niesamowita Paulina Cierpiałowska dorzuciła przy tym do swoich zdobyczy kolejną życiówkę na 50m stylem dowolnym, która wynosi teraz 29,76s.

Malborska ekipa po I rundach zajmuje odpowiednio; w kategorii 14-16 lat miejsce 10, w kategorii 17-19 lat miejsce 3, zaś w kategorii 12-13 lat miejsce 6. Bardzo cieszą wysokie lokaty indywidualne oraz fantastyczne rekordy okręgu i życiowe zawodników MAL WOPR. Rok 2017 rozpoczął się dla nich bardzo obiecująco.

Informacja i zdjęcia: MAL WOPR