Czwartek, 21 września 2023. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Biblioteka poleca książki o problemach DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików)

2017-02-20 08:46:02 (ost. akt: 2017-02-20 12:25:15)

Biblioteka Pedagogiczna w Malborku jest miejscem, gdzie można znaleźć książki oraz artykuły z czasopism poruszające problemy najtrudniejszych zjawisk obserwowanych we współczesnym świecie. Pokaźną część zbiorów PBW w Gdańsku Filii w Malborku stanowią wydawnictwa na temat alkoholizmu, współuzależnienia, a w szczególności DDA - Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Badania dowodzą, że alkoholizm należy do grupy najgroźniejszych patologii społecznych, która wpływa na funkcjonowanie całych rodzin, nie tylko osoby uzależnionej. Zadaniem rodziny powinno być stwarzanie przyjaznego środowiska rozwoju i wychowania dziecka. Tymczasem dzieci alkoholików narażone są na różnego typu zagrożenia, zaburzające dorastanie.

Jednym z nich jest prawdopodobieństwo współuzależnienia – syndrom DDA. Dorosłe Dzieci Alkoholików cechuje zespół utrwalonych osobowościowych schematów funkcjonowania psychospołecznego, powstałych w dzieciństwie w rodzinie alkoholowej, które utrudniają bezpośredni kontakt z teraźniejszością i powodują psychologiczne zamknięcie się w traumatycznej przeszłości.

Osoby z DDA - grupa wyjątkowo liczna w naszym kraju - nie radzą sobie z prawidłowym funkcjonowaniem poza dysfunkcyjnym środowiskiem rodzinnym, dlatego tak ważna jest pomoc ze strony instytucji wsparcia (edukacyjnych, ośrodków medycznych, pomocy społecznej, kościołów i związków wyznaniowych, mediów) w zakresie poradnictwa, profilaktyki i opieki nad współuzależnionymi.

Swój udział w sferze upowszechniania informacji o zagrożeniach DDA oraz możliwości terapii ma również biblioteka pedagogiczna w Malborku, która na bieżąco gromadzi specjalistyczne wydawnictwa na ten temat.

W związku z powyższym biblioteka pedagogiczna w Malborku poleca sztandarowe książki na temat zaburzeń, rolach i terapii DDA jak np:

• Czas uzdrowić swoje życie : przewodnik do pracy nad sobą : kroki w stronę zdrowienia Dorosłych Dzieci Alkoholików / Timmen L. Cermak, Jacques Rutzky
• DDA - autoportret : prawdziwe historie życia osób, które wychowały się w rodzinie z problemem alkoholowym / red. Joanna Wawerska-Kus
• Dorosłe dzieci alkoholików / Janet G. Woititz
• Gdzie się podziało moje dzieciństwo : o dorosłych dzieciach alkoholików / Agnieszka Widera-Wysoczańska i. in.
• Rodziny z problemem alkoholowym – wpływ sytuacji na życie w dzieciństwie i w dorosłości (zespół dziecko maltretowane) / W : Stanisław Kozak : Patologie wśród dzieci i młodzieży : leczenie i profilaktyka
• Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików : hipopotam w pokoju stołowym : dziedziczenie nałogu, pokonywanie wstydu, spotkanie z dzieckiem w sobie, wyjście ze współuzależnienia / Tomm Hellsten
• Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu / red. Jan Chodkiewicz, Krzysztof Gąsior

W tym celu można również sięgnąć do odpowiednich publikacji zawartych w zasobach Cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych ACADEMICA np :

• Funkcjonowanie systemu rodzinnego a obraz siebie u studentów – dorosłych dzieci alkoholików (DDA) / Maria Chuchra
• Doświadczanie własnego ciała u kobiet z syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA) / Agnieszka Lelek
• Stan zdrowia, wsparcie społeczne i zadowolenie z życia Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) korzystających z pomocy terapeutycznej / Jan Chodkiewicz, Agata Wilska

Zapraszamy do biblioteki pedagogicznej oraz zapoznania się ze szczegółowymi zasadami udostępniania zasobów na stronie https://academica.edu.pl.
Aby skorzystać z bezpłatnej Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA wystarczy się zarejestrować w naszej książnicy.

Rozszerzając naszą ofertę skierowaną do czytelników oferujemy także dostęp
do czytelni książek w wersji elektronicznej wydawnictwa PWN - IBUK Libra. Każdy czytelnik, zapisany w malborskiej bibliotece pedagogicznej otrzymuje darmowy, indywidualny kod PIN, żeby móc zarejestrować się na stronie IBUK Libra. Strona www.libra.ibuk.pl dostępna jest z dowolnej przeglądarki internetowej. Przypominamy, żeby skorzystać z usługi nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji na swoim komputerze.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do skorzystania z tej wygodnej formy dostępu do bogatego zbioru wydawnictw w malborskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, zlokalizowanej na Placu Słowiańskim 5 (budynek Urzędu Miejskiego).

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: tel. (55) 272 25 14, e-mail: pbwmalbork@pbw.it.pl. Zapraszamy do Biblioteki!

Informacja: Biblioteka Pedagogiczna w Malborku