Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

UM

2020-12-10 12:00:00 (ost. akt: 2020-12-09 14:53:04)

Ustawa metropolitalna to:

Bonus finansowy na wspólne inwestycje
Ponad 200 mln zł dla Pomorza na integrację i rozwój transportu zbiorowego, na spójne planowanie przestrzenne, ochronę środowiska, turystykę oraz promocję walorów regionu.

Transport zbiorowy
Podróż po metropolii na podstawie jednego biletu niezależnie jakim środkiem się poruszamy. Rozbudowana siatka połączeń dopasowana do potrzeb mieszkańców przeciwdziałająca wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowe drogi
Rozbudowa sieci połączeń drogowych, które poprawią dojazd do centrum metropolii do nowych osiedli czy zakładów pracy zlokalizowanych na obrzeżach miast lub w sąsiednich gminach wiejskich.

Ochrona środowiska
Wspierania działań na rzecz ochrony środowiska i adapacji do zmian klimatycznych. Wspólne działania wpływające na poprawę jakości powietrza oraz walkę ze smogiem. Środki na ekologiczne źródła ciepła.

Planowanie przestrzenne
Planowanie rozwoju w ujęciu metropolitalnym, wykraczającym poza granice jednej gminy. Skoordynowane planowanie przebiegu dróg, terenów inwestycyjnych oraz mieszkaniowych.

Promocja i polityka rozwoju
Wspólna promocja walorów gospodarczych, turystycznych i kulturalnych regionu. Wspieranie działań zachęcających do inwestowania na Pomorzu oraz budowanie marki gospodarczej regionu.