Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Nowy mural ma zachęcić kobiety do badań profilaktycznych

2020-12-09 11:49:47 (ost. akt: 2020-12-09 11:54:41)
na zdjęciu wdać namalowany na ścianie budynku mural

na zdjęciu wdać namalowany na ścianie budynku mural

„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.” - to hasło kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy, dzięki której mieszkanki Pomorza mogą skorzystać z darmowych badań cytologicznych. Zachęcić do nich ma nowy mural, który został namalowany na ścianie budynku przy al. Armii Krajowej w Malborku (na wysokości urzędu pracy po drugiej stronie ulicy).

Akcja organizowana jest przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, w ramach projektu „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Celem projektu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15% gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, umieralność z jego powodu jest w naszym kraju o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Z darmowych badań może skorzystać każda kobieta w wieku 25-59 lat, która w ciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Mural przedstawia rysunek satyryczny znanej polskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla, który jest jednocześnie znakiem rozpoznawczym całej kampanii.

informacja: spółka COPERNICUS Podmiot Leczniczy