Piątek, 27 stycznia 2023. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Trzy figurki Marianka nową atrakcją Malborka wykonaną w ramach Budżetu Obywatelskiego

2020-12-04 12:02:13 (ost. akt: 2020-12-04 13:54:58)
na zdjęciu widać figurkę Marianka na tle zamku

na zdjęciu widać figurkę Marianka na tle zamku

Pierwsze Marianki wykonane z brązu, zrealizowane z inicjatywy mieszkańców w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, są już gotowe i znalazły swój nowy dom w trzech reprezentacyjnych miejscach Malborka.

Pierwszy z nich wita przybywających do naszego miasta przed budynkiem dworca kolejowego. Wspiął się na latarnię i z uśmiechem zachęca gości do przejścia do centrum i dalej do zamku.

Drugi, z miejską kroniką na kolanach, przycupnął na ławce pod Muzeum Miasta Malborka i skłania do refleksji nad bogatą historią grodu nad Nogatem. Można też sprawdzić, jakie przesłanie niesie jego księga.

Trzeci z kolei stoi na murku przy kładce przy ulicy Piastowskiej, kierując uwagę przechodniów na Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji zlokalizowane wzdłuż zachowanych fragmentów starych murów obronnych oraz zaprasza do dłuższej wizyty w mieście.

Figurki zostały opracowane na bazie oficjalnej maskotki miasta przez artystę plastyka Andrzeja Dolińskiego. Będą również częścią gry miejskiej, której uroczysta premiera planowana jest w trakcie trwania projektu pn. „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku (FAZA 2)” współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

W ramach gry przy figurkach pojawią się Kody QR z zaszyfrowanymi ciekawostkami na temat miasta oraz z zadaniami dla uczestników. Zgodnie z planem, po oficjalnej premierze, gra będzie dostępna dla każdego on-line i stanie się stałym elementem oferty turystycznej Malborka.

Z powodu pandemii nie jest możliwe uroczyste przekazanie figurek Marianka pod opiekę malborczyków, ale prosimy naszych mieszkańców o otoczenie ich troską i traktowanie jako naszych wspólnych przyjaciół.

Mamy nadzieję, że zarówno malborczycy jak i turyści polubią Marianki w nowej odsłonie i że wkrótce w mieście pojawią się kolejne sympatyczne figurki.

Marianki czekają również na swoje imiona a my czekamy na Wasze propozycje, jak powinny się nazywać. Zapraszamy do wspólnej zabawy!