Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Muzeum Zamkowe otrzymało dotację na przebudowę Przedzamcza

2020-11-12 09:05:57 (ost. akt: 2020-11-12 09:10:24)
na zdjęciu widać grafikę z logo Muzeum i informacją o dotacji

na zdjęciu widać grafikę z logo Muzeum i informacją o dotacji

Jak informuje Muzeum Zamkowe w Malborku instytucja ta uzyskało dotację na przebudowę Przedzamcza twierdzy malborskiej. Propozycja Muzeum znalazła się czołówce projektów skierowanych na poprawę zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Muzeum Zamkowe w Malborku otrzymało dotację na projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych". Projekt otrzymał bardzo wysoką ocenę ekspertów i otrzymał 15 096 969,48 zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa.

- Wysoka ocena naszego projektu i otrzymana kwota dofinansowania jest dla nas powodem radości i dumy. Nie trzeba jednak dodawać, że w aktualnej sytuacji związanej z pandemią COVID 19 jest to dla Muzeum olbrzymie wyzwanie organizacyjno-finansowe. Chciałbym jednak zapewnić, że zrobimy wszystko, aby zrealizować pierwszy etap zagospodarowania Przedzamcza Północnego, projekt ważny nie tylko dla Muzeum, ale i społeczności lokalnej, mający swój wymiar nie tylko naukowo-muzealny, ale i społeczny - komentuje dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Projekt zakłada przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku oraz dostosowanie ich do funkcji kulturowo-edukacyjnych (biblioteki, pracowni konserwatorskiej, pracowni digitalizacji i Centrum Badań nad dziedzictwem pokrzyżackim). Budynki gospodarcze obecnie stanowią jedne z ostatnich obiektów w zespole zamkowym, niezagospodarowanych w trakcie odbudowy zamku po II wojnie światowej. Planowana inwestycja zakłada odtworzenie ich historycznych brył z zachowaniem wszystkich reliktów dawnej zabudowy.

Dofinansowanie przyznane zostało w ramach I naboru projektów do Działania 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym” Programu „Kultura” finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa. Do Działania 1 łącznie złożono 224 wnioski. Sumaryczna wartość złożonych projektów wyniosła ponad 2,88 mld PLN (669,1 mln EURO). W tym gronie, na trzecim miejscu znalazło się Muzeum Zamkowe w Malborku.

W ramach projektu planowana jest również realizacja programu kulturalno-edukacyjnego, kierowanego przede wszystkim do lokalnej społeczności. Zarówno w trakcie trwania robót, jak i po ich zakończeniu realizowane będą różne formy zajęć, pokazujących muzeum „od kuchni”: działanie specjalistycznych pracowni muzealnych zajmujących się na co dzień ochroną i konserwacją zbiorów.

informacja: Muzeum Zamkowe w Malborku