Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Inne niż zawsze obchody Święta Niepodległości

2020-11-10 13:34:25 (ost. akt: 2020-11-10 14:44:28)
na zdjęciu widać przemawiającego Burmistrza Miasta Malborka na tle flag Polski

na zdjęciu widać przemawiającego Burmistrza Miasta Malborka na tle flag Polski

Szanowni Mieszkańcy Miasta Malborka!

W środę 11 listopada br. przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W 1918 roku odrodziła się Rzeczpospolita Polska. Jej granice nie ustaliły się jednak od razu. Powstania śląskie, wojna polsko-bolszewicka, zmagania plebiscytowe na Śląsku, Warmii, Mazurach i Ziemi Malborskiej świadczą, że niełatwe były początki niepodległego Państwa w XX wieku, jednakże po 123 latach podziału między trzech zaborców Polska znów istniała. Pomimo usilnych starań zaborców dążących do wyniszczenia narodu polskiego, jego języka, tradycji, historii, przez wszystkie te lata nie udało się zniszczyć polskiego ducha. Niezłomna wola dawała swój wyraz w kolejnych powstaniach dążących do najwyższego wspólnego dobra – wolnej Ojczyzny. Dzięki niegasnącej wierze, odwadze i wierności naszych przodków wobec własnej tradycji udało się wywalczyć niepodległość. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę – cenę życia.

Co roku 11 listopada odbywały się w naszym mieście liczne wydarzenia, dzięki którym cieszyliśmy się z Odzyskanej Niepodległości. Braliśmy udział w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, w uroczystym przemarszu ulicami miasta, podczas którego braliśmy udział w inscenizacjach historycznych przygotowanych przez Spiżarnię Malborską, w uroczystościach głównych pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej z udziałem Kompani Honorowej 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku oraz Młodzieżowej Orkiestry Big Band Blue, gdzie składane były kwiaty pod pomnikiem i pod Kamieniem Żołnierzy Wyklętych na Skwerze “Żołnierzy Wyklętych”. Był Piknik Niepodległościowy na Placu Jagiellończyka z uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego, odtańczeniem Poloneza, prezentacją sprzętu wojskowego, ratowniczego czy Bieg Niepodległości ulicami naszego miasta, w którym licznie brali udział zarówno dorośli jak i dzieci oraz młodzież szkolna.

Ten rok jest jednak wyjątkowy, obecna sytuacja epidemiologiczna uniemożliwia nam świętowanie Odzyskania Niepodległości, jak dotychczas. Ze względu na bezpieczeństwo nas wszystkich zaplanowane uroczystości w tym roku nie odbędą się. Jednakże zachęcam Państwa, by tego dnia wywiesić flagę narodową w swoich oknach i na balkonach, a o godz. 12:00 wspólnie zaśpiewać Hymn Państwowy. Z kolei pasjonaci biegów mogą indywidualnie uczestniczyć po raz trzydziesty w organizowanym w naszym mieście Wirtualnym Biegu Niepodległości.

Burmistrz Miasta Malborka
Marek Charzewski