Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Stanowisko Rady Miasta Malborka w sprawie aktualnej sytuacji związanej z protestami kobiet

2020-10-29 12:44:27 (ost. akt: 2020-10-29 15:07:04)
grafika z napisem "Stanowisko Rady Miasta Malborka"

grafika z napisem "Stanowisko Rady Miasta Malborka"

Rada Miasta Malborka podczas środowej (28.10) sesji przyjęła stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji związanej z protestami kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących prawa aborcyjnego w Polsce. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych, 9 z nich głosowało za, 1 osoba była przeciw, 2 się wstrzymały od głosu, a 1 nie głosowała.

Poniżej podajemy treść stanowiska:

Ustawa z dnia 7 stycznia1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - często zwana ”kompromisem aborcyjnym”- była wynikiem konsensusu jaki wtedy zawarto pomiędzy ugrupowaniami politycznymi.

Ostatnia decyzja Trybunału Konstytucyjnego dokonała zaostrzenia przepisów aborcyjnych obowiązujących w naszym kraju. Wykreślenie przesłanki o możliwości przerywania ciąży z powodu wad płodu ,stanowi w naszej ocenie istotne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odbiera kobietom prawo do samostanowienia, godzi w ich wolność, a także naraża na nieludzkie traktowanie.

Na ulice polskich miast, w dobie szalejącej pandemii, wyszły tysiące kobiet, które zmuszane są tą decyzją do heroizmu, do którego zmuszać nikogo się nie powinno. Kobieta ma prawo do decyzji o dalszym przebiegu ciąży po wykryciu wad wrodzonych płodu. Każda taka decyzja powinna być w pełni autonomiczna.

Dzisiaj nie ma zgody na milczenie. Dlaczego zabrano społeczeństwu prawa do wypowiadania się w ważnych sprawach? Dlaczego brak po raz kolejny społecznego dialogu? Dlaczego ta decyzja zapadła w tak wyjątkowym, niezmiernie trudnym dla wszystkich Polaków czasie - w czasie niespotykanej od dziesięcioleci epidemii?

Solidaryzujemy się z protestującymi, jednocześnie nie zgadzamy się z dewastacją i wulgaryzmami skierowanymi przeciwko symbolom religijnym.

Zwracamy się do rządzących o jak najszybsze rozwiązanie tego konfliktu.