Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Malbork połączył się wirtualnie z Koreą Południową

2020-10-21 15:08:36 (ost. akt: 2020-10-21 15:40:42)
na zdjęciu widać osoby nagrywające mincerza w stroju krzyżackim

na zdjęciu widać osoby nagrywające mincerza w stroju krzyżackim

W środę, 21 października br. miasto Malbork wzięło udział we wspólnym projekcie z międzynarodową firmą MAGENDA, współfinansowanym ze środków Korea Radio Promotion Agency (RAPA) wspieranej przez koreańskie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. Lokalnym, polskim producentem projektu jest Future Gate sp. z o.o.

Projekt pod nazwą See Together Challenge polega na nagraniu tzw. streamingu, w tym przypadku kilkugodzinnego spaceru po mieście, który będzie transmitowany na żywo na kanałach koreańskiej telewizji i w koreańskich mediach społecznościowych.

Malborski spacer rozpoczął się o godzinie 10.00 na dworcu, gdzie w strojach z dwudziestolecia międzywojennego w krótkich scenkach wystąpili aktorzy z Teatru Dwa Słowa prowadzonego przez Violettę Jankowiak a o historii kolei opowiedział Bernard Jesionowski. Tam można było również zobaczyć Bursztynki z Celiną Pacanowską tańczące muzykę dawną. Z dworca spacer przeszedł do Spiżarni Malborskiej, gdzie zaprezentowane zostały lokalne miody i piwa, następnie udał się na ulicę Kościuszki. Tam przywitała go oficjalna maskotka Marianka. Prowadzący spacer malborski przewodnik Krzysztof Keński spotkał po drodze krzyżackiego mincerza wybijającego monety, przeniósł się w czasy walk niemiecko-rosyjskich z udziałem rekonstruktorów historycznych i w czasy plebiscytu z 1920 r. O wystawie w Muzeum Miasta Malborka opowiedziała jego dyrektor Dorota Raczkowska. Na placu Kazimierza Jagiellończyka ponownie wystąpiły Bursztynki. W dalszej części oglądający mogli zobaczyć przedwojenne budynki na ulicy 17 Marca i Skwer Miast Partnerskich aż w końcu dotarli do Urzędu Miasta Malborka. Tutaj prowadzący został przywitany przez władze miasta i radnych, którzy w geście gościnności przekazali gościom klucze do miasta. Po wizycie w gabinecie burmistrza i Sali Posiedzeń ekipa spaceru udała się do Wieży Ciśnień, gdzie było zaaranżowane atelier malarskie, a w roli artystki wystąpiła Małgorzata Badziąg, kierownik Szkoły Łacińskiej. Kolejnym punktem programu było Stare Miasto i ratusz. Podobnie jak przed wojną, również teraz można było zobaczyć przed tym historycznym budynkiem jarmark z przekupkami – w tej roli studentki Uniwersytetu 3 Wieku. W Szkole Łacińskiej przeprowadzono w tym czasie warsztaty pieczenia chleba i warsztaty kaligrafii a w kościele św. Jana Chrzciciela można było posłuchać muzyki dawnej zagranej na flecie przez Marcina Skotnickiego. Jak na Malbork przystało, na zakończenie miejskiej części spaceru nie mogło zabraknąć walk rycerskich i strzelania z łuku w wykonaniu lokalnych rekonstruktorów historycznych. W pracę zaangażowani byli również pracownicy urzędu miasta, Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz wolontariusze.

Po zakończeniu miejskiej części spaceru ekipa nagrywająca udała się do Muzeum Zamkowego, aby zaprezentować największą i najpiękniejszą twierdzę średniowiecznej Europy.

Projekt odbywa się w ponad 30 krajach na całym świecie, niemniej jego głównymi partnerami są Korea Południowa i Polska. Pozostałe kraje to między innymi Chiny, Włochy, Chorwacja, Tajlandia, Litwa, Szwecja, Dania, Norwegia, Bułgaria, Finlandia, Estonia, Australia. Łącznie w projekcie weźmie udział ponad 40 miast z całego świata, a liczba jego uczestników może przekroczyć 1000 osób na świecie!

W ciągu 7 dni (21-27.10.2020) przez 24h ludzie z tych państw połączą się dzięki technologii 5G w czasie rzeczywistym i w ramach streamingu live. W ten sposób, dzięki połączeniu w Internecie, będą mogli zobaczyć, co dzieje się na drugim końcu świata. Prezenterzy, czy też uczestnicy projektu, podzielą się z widzami swoimi przemyśleniami lub po prostu pokażą, jak żyją w czasie pandemii.

W Polsce streaming będzie przeprowadzony w 3 miastach: Malborku, Łodzi oraz Warszawie.

Projekt jest realizowany pod auspicjami UNESCO oraz południowo-koreańskiego Ministerstwa Nauki i ICT. W trakcie siedmiu dni spaceru ludzie z całego świata będą promować wartości UNESCO m.in.: tradycję, kulturę, sport, pokój, sztuka, dziedzictwo kulturalne i naturalne.

Film ze spaceru można zobaczyć m.in. na oficjalnym kanale YT UNESCO Korei Południowej oraz na stronie głównego partnera projektu.Poniżej nagranie ze spaceru na kanale YouTube: