środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

"Wojskowe" otrzęsiny w II LO

2020-10-14 12:39:47 (ost. akt: 2020-10-14 12:47:30)

Dnia 14 listopada 2020r. zgodnie z tradycją II LO odbyły się Otrzęsiny klas pierwszych. Impreza została zorganizowana i przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski pod opieką pani Emilii Zygadlińskiej.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną wybrane gabinety klasowe oraz boisko szkolne zamieniły się w poligon wojskowy, gdzie dowódcy brygady: Katarzyna Świątek, Kamil Wójcik, Wiktoria Tuńska, Aleksandra Nowicka, Zuzanna Małyj, Mateusz Grędzicki, Ada Lalikowska, Radosław Szpura, Klaudia Zawodzińska i Patryk Mroziński przeprowadzili manewry wojskowe z udziałem szeregowców czyli uczniów klas pierwszych. Zmagania pierwszoklasistów oceniało jury w składzie: Pan Generał Zbigniew Kowalski, Pani Pułkownik Anna Ulman, Pani Podpułkownik Małgorzata Moździerz oraz przedstawiciel brygady kadetów Paweł Muchowski.

Na początku imprezy szeregowcy zaprezentowali swoje sztandary klasowe, okrzyki bojowe zagrzewające klasę do walki oraz potrawę wojskową. Pozostałe konkurencje to typowe ćwiczenia wojskowe, wymagające od szeregowców odwagi, siły, szybkości oraz celności. Jedną z konkurencji była musztra, która polegała na sprawnym wykonywaniu rozkazów dowódców brygady. Szeregowcy wielokrotnie usłyszeli komendy: Baczność!! W prawo zwrot!! W lewo zwrot!! W tył zwrot!! Padnij!! Powstań!!

Na koniec zmagań na poligonie pierwszaki złożyli uroczystą przysięgę przed Panem Generałem Zbigniewem Kowalskim oraz Plutonem Wychowawców i w ten sposób stali się pełnoprawnymi uczniami naszego liceum. W konkurencjach pierwsze miejsce zajęła klasa I d, ale wszystkie klasy otrzymały słodki upominek i dyplomy, a zwycięska klasa List Żelazny. Najważniejsza jednak była dobra zabawa, zaangażowanie, duch walki. Całej zabawie przyświecały słowa przemowy Naczelnego Wodza Pawła Muchowskiego:
„Obywatelki i Obywatele, dziewczęta i chłopcy. Zwracam się do Was, jako żołnierz i jako Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w sprawach wagi najwyższej. Szkoła nasza znalazła się w kryzysie, przybyło blisko 150 uczniów bez zaprzysiężenia. Aby zapobiec szkolnej katastrofie, demoralizacji, przejawom nieposłuszeństwa, jak i niekompetencji, zdecydowaliśmy z Radą Samorządową wprowadzić w naszej szkole, Stan Wyjątkowy. W waszych klasach, lada moment, znajdą się generałowie, którzy poprowadzą Was, ku drodze sprawiedliwości i mądrości. Historia zapamięta Ich jako tych, którzy bacznie stawiali opór szerzącemu się złu i nieprawości, jako osoby o wielkim sercu. Wasz świat pozaszkolny nie ma dla nas znaczenia, dziś macie tworzyć jedność wraz ze swoją grupą, generałowie zaś prowadzić was będą ku zwycięstwu”.

nadesłał: Rafał Łakomy, II LO