Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Fundacja Mater Dei wspiera Muzeum Miasta Malborka w ratowaniu muralu ze Stalagu

2020-10-14 11:18:00 (ost. akt: 2020-10-14 11:29:16)

Na początku roku 2020 Muzeum Miasta Malborka pozyskało środki na podjęcie prac ratunkowych i konserwatorskich malowidła naściennego, wykonanego przez jeńców Stalagu XXB w jednym z budynków komanda roboczego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel środki z programu "Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju", w wysokości 34 300 zł. Kwota ta pozwoliła podjąć niezbędne działania dążące do ocalenia muralu.
Aby mural był bezpieczny, według założeń konserwatorskich należałoby wykonać transfer malowidła na nowe podłoże tynkowe, przenośne w obudowanej kasecie, umożliwiającej ekspozycję.

Aktualnie prace interwencyjne w budynku dawnego komanda stalagowego zostały już zakończone. Mural został przeniesiony na tymczasowe podłoże i trafił do dalszych prac konserwatorskich do specjalistycznej pracowni, gdzie czeka na dalsze działania.

Niestety kwota pozyskanej dotacji jest zbyt mała, by w pełni przeprowadzić proces konserwatorski. Dlatego Muzeum Miasta Malborka zwraca się z prośbą do wszystkich Państwa, którym bliski jest temat jeńców ze stalagu XXB o wsparcie finansowe naszej inicjatywy.

Organizatorem zbiórki jest Fundacja Mater Dei, która w taki sposób zgodziła się wesprzeć Muzeum w działaniach zmierzających do ratowania tej niezwykłej pamiątki po jeńcach Stalagu XXB.
Zachęcamy Państwa do wsparcia tej inicjatywy.
Szczegóły znajdziecie w opisie zbiórki na Zrzutka.pl