Wtorek, 31 stycznia 2023. Imieniny Joanny, Ksawerego, Luizy

Batalion terytorialsów w Malborku przywitał nowych żołnierzy

2020-10-06 07:51:09 (ost. akt: 2020-10-06 07:55:07)

W dniu 27 września 2020 r. na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku uroczystą przysięgę wojskową złożyło 38 terytorialsów w tym dziewięć kobiet, którzy rozpoczęli służbę w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty.

To już kolejna uroczysta przysięga wojskowa terytorialsów z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku. W dniu 27 września złożyło ją 38 żołnierzy w tym dziewięć kobiet. Szesnaście dni wcześniej zostali oni wcieleni w szeregi tego batalionu. Podczas szkolenia podstawowego poznawali tajniki żołnierskiego rzemiosła. Zapoznawali się ze sprzętem i wyposażeniem wojskowym, budową broni. Mieli zajęcia na strzelnicy wojskowej, taktykę, topografię w terenie i wiele innych zajęć. Szkolenie to zakończyło się pętlą taktyczna podczas której żołnierze zdawali egzamin ze zdobytej wiedzy i umiejętności.

Ostatnia niedziela na pewno na długo pozostanie w pamięci tych młodych ludzi. Uroczysta przysięga wojskowa była niejako zwieńczeniem ich drogi od cywila do żołnierza Wojska Polskiego. Po wypowiedzeniu przysięgi wstąpili oni do "rodziny" 7. Pomorskiej Brygady OT. Dla wielu z nich było to ukoronowanie długiej drogi, którą musieli pokonać aby spełnić swoje marzenia. Uroczystą oprawę tego wydarzenia uświetniła Orkiestra Wojskowa z Torunia. Poczet sztandarowy wystawili żołnierze z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Z uwagi na obostrzenia związane z koronawirusem uroczystość musiała się odbyć bez zaproszonych gości.

Wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej pozwala połączyć życie prywatne, zawodowe ze służbą wojskową. W ramach swojego wolnego czasu żołnierze mogą realizować zadania które sami wybiorą i w których czują się mocni. Do ich obowiązków należy, pozostawanie w gotowości - co wiąże się ze stawiennictwem do służby w czasie alarmu np. w celu pomocy podczas klęski żywiołowej oraz odbycie dwudniowego szkolenia rotacyjnego raz w miesiącu. Wszystkich chętnych zapraszamy aby zgłosili się do Mobilnych Zespołów Rekrutacyjnych na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/7bot/kroki/ lub odwiedzili najbliższą Wojskową Komisję Uzupełnień.

por. Tomasz Klucznik
oficer prasowy
7 Pomorska Brygada OT
foto: 7 PBOT