środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Gala Pomorskich Sztormów 2019 - Malbork otrzymał 2 statuetki

2020-10-01 15:13:24 (ost. akt: 2020-10-01 15:16:34)

30 września 2020 roku w bibliotece Europejskiego Centrum Kultury w Gdańsku odbyło się wręczenie statuetek Pomorskich Sztormów 2019. Plebiscyt organizowany był przez redakcję trójmiejskiego działu „Gazety Wyborczej” i samorząd województwa pomorskiego.

Statuetki Pomorskich Sztormów otrzymały dwa projekty realizowane w ramach zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego współfinansowane z RPO WP 2014-2020. Są to projekty, które mogą być źródłem inspiracji dla innych starających się o unijne dofinansowanie. O tym, kto wygrał, również zdecydowali w głosowaniu Czytelnicy. Zwycięzców ogłosił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- Cieszymy się, że projekty rewitalizacyjne zyskały uznanie kapituły konkursowej oraz czytelników Gazety Wyborczej. Bardzo wszystkim dziękuję za głosy oddane na malborskie projekty. Ponadto dziękuję wszystkim instytucjom i pracownikom zaangażowanym w realizację projektu, w szczególności pracownikom Urzędu Miasta Malborka, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska oraz zarządcom wspólnot mieszkaniowych ZGKIM, KB Nieruchomości, PGZN. Dodatkowo jest nam miło, że w kategorii Inwestycja Roku najwięcej głosów zdobyły Pomorskie Szlaki Kajakowe, w ramach których Malbork zrealizował dwie przystanie kajakowe. Serdecznie gratulujemy pomysłodawcy projektu – Samorządowi Województwa Pomorskiego i samorządom, które te inwestycje realizują” – mówi burmistrz Marek Charzewski.

W kategorii Infrastruktura o statuetkę Pomorskiego Sztormu walczyły projekty dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020). Spośród pięciu nominowanych czytelnicy zdecydowali, że na nagrodę zasługuje miasto Malbork za projekt „Malbork na plus – rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka”.

Dzięki realizacji inwestycji wyremontowane zostaną części wspólne 40 wspólnot mieszkaniowych i 10 budynków komunalnych. Powstaną nowe elewacje, nawierzchnie ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i tereny zielone. W wyremontowanych zabytkowych budynkach znalazły się placówki dla dzieci i młodzieży. W jednym z obiektów - wieży ciśnień funkcjonuje punkt widokowy oraz kawiarnio-galeria.

W kategorii Kapitał Ludzki spośród pięciu nominowanych projektów unijnych głosujący zdecydowali, że najlepszym jest projekt „Malbork na plus – działania społeczne” również realizowany przez miasto Malbork.

Przedsięwzięcie ściśle powiązane jest z projektem inwestycyjnym, w ramach którego przeprowadzono rewitalizację historycznego Śródmieścia. Młodzież i rodziny z obszaru inwestycji objęto specjalistycznym wsparciem. Zajęcia odbywają się w dwóch obiektach wsparcia dziennego, zlokalizowanych w odnowionych budynkach z ponad 100-letnią historią. Realizatorem projektu z ramienia miasta jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a Partnerem projektu jest Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska.

- Dużym wyróżnieniem dla nas jest dostrzeżenie starań samorządu i instytucji współpracujących zmierzających do rewitalizacji Śródmieścia. Docenienie tej idei to motywacja do dalszych prac, których pozostało niemało. Dotychczas wykonano również szereg prac dokumentacyjnych, wyremontowano 11 budynków na obszarze rewitalizacji oraz uruchomiono dwie placówki społeczne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez ZHP Chorągiew Gdańska. W najbliższej przyszłości planujemy ponowienie procedur przetargowych na zagospodarowanie skweru przy ul. Reymonta, terenu Parku Jerozolimskiego oraz przestrzeni kwartału podwórek przy ul. Sienkiewicza-Orzeszkowej. Dalsze etapy prac będą skierowane na zagospodarowanie Placu 3 Maja i kwartału podwórek przy ul. Jagiellońskiej – Grunwaldzkiej oraz remonty kolejnych zabytkowych kamienic. Planujemy zakończyć wszystkie zadania do końca roku 2022 – informuje Monika Sasin, Naczelnik Wydziału Projektów Rozwojowych.

Źródło: https://pomorskie.eu/gala-pomorskich-sztormow-2019-znamy-tegorocznych-zwyciezcow-zdjecia/