Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - impreza czytelnicza w SP nr 1

2020-10-01 14:53:33 (ost. akt: 2020-10-01 14:54:20)

Wszyscy wiemy jak ważne jest głośne czytanie, zwłaszcza w najmłodszym dzieciom. We wtorek, 29 września 2020 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Data święta jest zbieżna i odnosi się do rocznicy urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w tej akcji. Już podczas pierwszych godzin lekcyjnych w poszczególnych klasach słychać było piękne głośne czytanie. Czytali młodsi i starsi uczniowie, a także nauczyciele. Najmłodsi uczniowie kl. I-III wysłuchali fragmentu bajki „Szewczyk Dratewka” J. Porazińskiej, opowiadającej o pewnym biednym rzemieślniku – tytułowym Szewczyku Dratewce, któremu udało się uwolnić piękną królewnę uwięzioną w wieży przez złą czarownicę. Natomiast uczniowie kl. IV-VI czytali fragment innego utworu tej pisarki „Kto mi dał skrzydła” – opowiadający o życiu Jana Kochanowskiego - wielkiego pisarza epoki renesansu. W klasach najstarszych głośne czytanie nawiązywało do tegorocznej lektury dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania. Z podziałem na role uczniowie kl. VII i VIII czytali fragment „Balladyny” Juliusza Słowackiego - jednego z wielu utworów naszego wieszcza z epoki romantyzmu.
Celem imprezy zorganizowanej przez Wiesławę Skibicką nauczycielkę SP 1 w Malborku, było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po książkę, jako sposobu na pożyteczne spędzanie wolnego czasu, bo wiadomo, że czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale także poszerza słownictwo, poprawia koncentrację, a przede wszystkim wprowadza we wspaniały świat przygód z literaturą.

Informacja: SP nr 1 w Malborku