Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Terytorialsi z województwa pomorskiego złożą przysięgę w Malborku

2020-09-22 13:49:25 (ost. akt: 2020-09-22 13:55:42)

Żołnierze WOT m.in. z Malborka, Sztumu, Słupska czy Kościerzyny wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej i oficjalnie staną się żołnierzami Wojska Polskiego.

W najbliższą sobotę, 27 września o godz. 10.00 na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbędzie się przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Słowa roty przysięgi wypowie 38 ochotników, którzy przed ponad dwoma tygodniami wcieleni zostali w szeregi gdańskiej brygady i ukończyli wyczerpujące 16-dniowe szkolenie podstawowe. Ze wzgledu na panującą pandemię koronawirusa sobotnia przysięga odbędzie się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacja epidemiologiczną.
Terytorialsi, którzy już niebawem wypowiedzą słowa roty przysięgi to mieszkańcy pochodzący z obszaru całego województwa pomorskiego. Są wśród nich mieszkańcy Malborka, Sztumu, Tczewa, Słupska czy Kościerzyny. Na codzień wykonują oni przeróżne zawody. Podczas ostatniego wcielenie terytorialsem zdecydował się zostać m.in.: dziennikarz, sędzia piłkarski czy nauczyciele, zarówno akademiccy jak i ci pracujący na poziomie szkół średnich i podstawowych.

Unikatowy charakter służby w WOT pozwala łączyć życie codzienne ze służbą Ojczyźnie, co sprawia, że oliwkowy beret noszą ochotnicy pochodzący często z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i pasjach, ale połączonych nierozerwalnym węzłem odpowiedzialności za losy Ojczyzny.

Warto pamiętać, że nabór w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa nieprzerwanie. Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do Wojskowej Komisji Uzupełnień w swoim miejscu zamieszkania. Po zakwalifikowaniu się, taka osoba zostanie skierowana na szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub ośmiodniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały. Służbę taką może pełnić każdy obywatel polski mający zdolność do pełnienia służby wojskowej, niekarany, w wieku od 18 do 55 lat w przypadku szeregowych i 18 do 63 lat w przypadku podoficerów i oficerów.

Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

Maciej Szalbierz
7 PBOT