Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Balbiny w wersji Cantus Mariae wróciły ze srebrną harfą z Festiwalu Muzyki Dawnej

2017-02-13 13:19:43 (ost. akt: 2017-02-13 13:31:51)

Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu to najważniejszy konkurs w Polsce dla młodych artystów zajmujących się muzyką Średniowiecza, Renesansu i Baroku.

Co roku bierze w nim udział kilkuset wykonawców w kilku kategoriach, w tym roku wystąpiło 25 zespołów z 6 województw. Byli również goście z Włoch i Białorusi.

Prezentacje oceniało Jury złożone z wybitnych specjalistów, wykładowców i autorytetów od tego typu muzyki pod przewodnictwem Krystyny Stańczak-Pałygi z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jury oceniało dobór repertuaru, intonację, dobór instrumentarium, stopień opanowania technik instrumentalnych, wokalnych i tanecznych, ogólny wyraz artystyczny oraz zgodność historyczną interpretacji.

W tym roku (7-11 lutego) po raz pierwszy w konkursie udział wzięli wykonawcy ze studia wokalnego "Balbiny" z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji pod kierunkiem Marii Seibert, którzy utwory muzyki sprzed stuleci wykonują pod nazwą Cantus Mariae. Był to niezwykle udany debiut, nagrodzony Srebrną Harfą czyli drugim miejscem oraz nagrodą pieniężną Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kwocie 500 zł. Są to wyróżnienia tym bardziej cenne, że w tym Festiwalu rzadko zdarza się, aby debiutanci otrzymywali tak wysokie laury. Nagrody zostały przyznane w minioną sobotę podczas Koncertu Galowego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

- Pojechaliśmy na Festiwal, aby nabrać doświadczenia, posłuchać innych i oczywiście spróbować swoich sił. Nie liczyłam na tak wysoką nagrodę, ponieważ my muzykę dawną śpiewamy od niedawna i nie skupiamy się tylko na niej, naszym głównym kierunkiem jest jednak muzyka rozrywkowa. Choć po cichu liczyłam na jakąś formę docenienia, to jednak kiedy podczas Koncertu Galowego usłyszeliśmy werdykt, nikt nie krył radości ale również zaskoczenia. Wszystkie występy były bardzo szczegółowo omawiane przez Jury i byłam niezmiernie dumna z tego, co usłyszałam o moich dzieciakach. To są naprawdę niezwykle zdolne i pracowite osoby. Jest naprawdę bardzo niewiele zespołów w Polsce, ja właściwie to chyba nie znam żadnego, który poradziłyby sobie z tak odmiennym repertuarem. Zresztą słyszeli Państwo sami na naszym koncercie przed wyjazdem do Japonii, gdzie podczas dwóch godzin potrafili zaśpiewać muzykę dawną, współczesną i ludową. Wszystko na wysokim poziomie. Bardzo im dziękuję za tez wyjazd i że dali z siebie wszystko, dziękuję nauczycielom, że wspierają ich działania i nie robią problemów z nieobecnościami w szkole, dziękuję Malborskiemu Centrum Kultury i Edukacji i przede wszystkim dziękuję Magdzie Kupińskiej, która ich przygotowywała, to również jej sukces - podsumowuje udział w Festiwalu Maria Seibert.

W czasie pobytu w Kaliszu młodzież wzięła udział w warsztatach wokalnych i tanecznych oraz koncertowała w Pobernardyńskim Zespole Klasztornym w Ostrzeszowie w kościele Sióstr Nazaretanek.