środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Wcielenie terytorialsów w malborskim 71 blp

2020-09-09 13:31:24 (ost. akt: 2020-09-09 13:32:20)

W sobotę, 12 września na terenie 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku odbędzie się wcielenie żołnierzy w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Ponad 50 terytorialsów, którzy w najbliższą sobotę przekroczą bramę batalionu w mieście nad Nogatem rozpoczną intensywne, 16-dniowe szkolenie podstawowe, po ukończeniu którego wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej i zostaną żołnierzami Wojska Polskiego. Ceremonia zaprzysiężenia nowych żołnierzy odbędzie się w sobotę, 27 lipca na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Zapewniamy, że nabór ochotników w szeregi 7 PBOT zostanie przeprowadzony zachowując reżim sanitarny i wszelkie środki bezpieczeństwa i ochrony wynikające z obostrzeń związanych z panująćąw kraju sytuacją epidemiologiczną.

Warto pamiętać, że nabór w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa nieprzerwanie. Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do Wojskowej Komisji Uzupełnień w swoim miejscu zamieszkania. Po zakwalifikowaniu się, taka osoba zostanie skierowana na szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub ośmiodniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały. Służbę taką może pełnić każdy obywatel polski mający zdolność do pełnienia służby wojskowej, niekarany, w wieku od 18 do 55 lat w przypadku szeregowych i 18 do 63 lat w przypadku podoficerów i oficerów.

Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

Maciej Szalbierz
7 PBOT