Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Kajakowa przygoda - IV Wielki Spływ Kajakowy rzeką Nogat

2020-08-31 15:09:05 (ost. akt: 2020-08-31 15:18:14)

IV Wielki Spływ Kajakowy na Nogacie przyciągnął w sobotę, 29 sierpnia br. ponad 200 miłośników tego sportu – mieszkańców Pomorza, turystów i samorządowców, którzy w czasie ponad 10 kilometrowej trasy mogli nie tylko spróbować swoich sił ale również podziwiać piękne krajobrazy Żuław.

Spływ rozpoczął się od rozgrzewki i szkolenia z obsługi kajaków. Start odbył się w Janówce, następnie wodniacy mieli do pokonania śluzę wodną na Rakowcu a po kilku godzinach zakończyli przygodę na marinie w Parku Północnym. To nie był jednak finał zabawy. Na uczestników czekały kolejne atrakcje, w tym poczęstunek i koncerty.

Impreza była okazją do integracji i aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. Wszyscy byli zobowiązani do zachowaniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego związanych z ochroną przed koronawirusem. Nad bezpieczeństwem uczestników na wodzie czuwali ratownicy WOPR.
Na spływie obecni byli także wicemarszałek Leszek Bonna, burmistrz Malborka Marek Charzewski, wójt gminy Stare Pole Marek Szczypior i wójt gminy Malbork Marcin Kwiatkowski.

Nogat dla każdego
Nogat jest najdłuższą rzeką, leżącą w całości na Żuławach. Charakteryzuje się niewyczuwalnym nurtem, który jest szeroki i spokojny. Z tego powodu spływ kajakowy na Nogacie to dobry pomysł na aktywny wypad dla całej rodziny i dla poczatkujących kajakarzy. Wzdłuż rzeki ciągną się różnorodne przyrodniczo Żuławy, a w trakcie spływu można podziwiać także rozbudowaną infrastrukturę kajakową, która powstała w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Zmiany na pomorskich szlakach
Pomorskie Szlaki Kajakowe to jeden ze strategicznych projektów samorządu województwa pomorskiego, realizowany z gminami i powiatami w regionie na 36 szlakach o łącznej długości ponad 1,5 tys. km. Chodzi o udostępnienie szlaków wodnych w województwie, rozbudowę i ulepszenie standardu infrastruktury turystycznej i poprawę bezpieczeństwa. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają nowe przystanie, pola biwakowe i przenoski przy przeszkodach, takich jak: jazy, zapory czy elektrownie wodne.
Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji m.in. stanice kajakowe, pomosty służące turystyce wodnej i slipy do wodowania kajaków. Miejsca te są wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery czy lampy solarne. Wartość realizowanych inwestycji to 50 mln zł, a przyznane na ten cel dofinansowanie to 41 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Organizatorami Spływu byli samorząd województwa pomorskiego, miasto Malbork, gmina Malbork oraz gmina Stare Pole.

Na podstawie informacji na stronie www.pomorskie.eu

Fot. Kama Trojak