środa, 17 sierpnia 2022. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Kolejne ćwiczenia malborskich terytorialsów ze strażakami

2020-08-24 13:53:23 (ost. akt: 2020-08-24 14:02:05)

W tym roku odbyły się już jedne ćwiczenia, podczas których strażacy z powiatu malborskiego uczyli terytorialsów z miejscowego batalionu, jak układać worki z piachem na wale przeciwpowodziowym, zabezpieczać akwen po wycieku niebezpiecznej substancji i podejmować osoby podczas akcji ratunkowych na wodzie. Tym razem strażacy z malborskiej PSP oraz jednostek OSP ze Starego Pola i Stogów spotkali się z żołnierzami na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Strażacy podczas swojego pokazu zaprezentowali, jak wygląda akcja ratownicza na miejscu wypadku drogowego. Wybrano wariant, w którym sytuacja wymaga przewrócenia auta na bok i ustabilizowania go podporami. Do środka pojazdu po wybiciu szyby dostaje się ratownik, by dotrzeć do osoby poszkodowanej. Pozostali ratownicy, używając m.in. sprzętu hydraulicznego, przygotowują drogę ewakuacji ofiary. Następuje transport poszkodowanego poza samochód i w bezpiecznej strefie udzielana jest kwalifikowana pierwsza pomoc do czasu przyjazdu zesołu ratownictwa medycznego.

Następnie ponad stu terytorialsów, podzielonych na grupy, uczyło się każdego z tych elementów z osobna na przygotowanych stanowiskach. Dodatkowo mieli też okazję poćwiczyć użycie poduszek pneumatycznych umieszczanych pod autami.
Lotniskowa straż pożarna pokazała, jak skutecznie używać gaśnic i koców gaśniczych.

Na wrzesień zaplanowane są już kolejne ćwiczenia w lasach koło Półmieścia. Żołnierze będą się uczyli ustawiać magistralę gaśniczą na odcinku około kilometra i będzie to bardzo wymagające zadanie. Drugi etap ćwiczeń będzie związany z prowadzeniem akcji ratowniczych w lasach po nagłych zdarzeniach, takich jak nawałnica, która trzy lata temu przeszła m.in. w okolicy Suszka.

Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: Radosław Konczyński