Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Spotkania w ramach Programu edukacji w zakresie promowania standardów opieki nad zabytkami oraz dobrych praktyk konserwatorskich w procesie rewitalizacji

2020-08-20 09:00:00 (ost. akt: 2023-02-10 10:49:17)

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza mieszkańców na spotkania w ramach Programu edukacji w zakresie promowania standardów opieki nad zabytkami oraz dobrych praktyk konserwatorskich w procesie rewitalizacji.

Spotkania odbędą się 3, 10, 17 września o godz. 17.00 w Szpitalu Jerozolimskim.

3 września - wykład poprowadzi Pan Andrzej Panek, przewodnik muzealny związany z fundacja mater Dei, aktywny społecznik, pasjonat malborka,

10 września - wykład poprowadzi Pan Bernard Jesionowski, pracownik Muzeum zamkowego w Malborku, konserwator zabytków, kolekcjoner, historyk, również związany z fundacjaą Mater Deii Muzeum Miasta Malborka

17 września - wykład poprowadzi Pan Dariusz Wciseł, przedstawiciel 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, pasjonat historii, wojskowości i miasta Malborka.

Proces rewitalizacji to nie tylko remonty budynków, czy zmiana przestrzeni publicznych w bardziej przyjazne dla mieszkańców miejsca. To także, a może przed wszystkim aspekt społeczny, partycypacja i edukacja.

Podczas wrześniowych spotkań miejski konserwator zabytków przybliży tematy i wytyczne związane z wszelkimi działaniami prowadzonymi w budynkach zabytkowych i obostrzeniami wynikającymi z ochrony konserwatorskiej. Podpowie gdzie szukać źródeł finansowania tych remontów, a także jak uzyskać zgodę na prace budowlane takie jak: wymiana i montaż okien, drzwi, montaż zadaszenia, wymiana ogrodzenia lub przebudowę obiektu.

Przed budynkiem można będzie zapoznać się z przykładami dobrych praktyk remontowych w postaci wystawionych plansz ze zdjęciami i przykładowymi remontami malborskich budynków znajdujących się na obszarach chronionych pod względem konserwatorskim.
Prelekcje odbędą się na dużej sali w środku budynku.
Podczas epidemii konieczne jest zachowanie dystansu społecznego. Bardzo proszę zabrać ze sobą maseczki, albo przyłbice.

Dodatkowo podczas spotkań malborscy przewodnicy opowiedzą o najciekawszych historiach malborskich kamienic, w cyklu „ Każda kamienica to kawał historii”, o „smaczkach”, detalach i niezwykłych zdobieniach, które ukryły się często zapomniane, albo pomijane. Spotkania zakończy konkurs, podczas którego trzy osoby po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi otrzymają atrakcyjne niespodzianki przygotowane przez Urząd Miasta Malborka.
- Celem przedsięwzięcia wpisanego w malborski Program Rewitalizacji jest zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie celów i kierunków opieki nad zabytkami, promowanie dobrych praktyk remontowych oraz poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe miasta - mówi Anna Olkowska-Jacyno –specjalista ds. rewitalizacji. Jest to także chęć zainspirowania mieszkańców do drobnych i niedrogich działań poprawiających estetykę obiektów i ich bezpośredniego otoczenia. Mam nadzieje, że przybliżenie procedur wpłynie na zminimalizowanie trudności formalno-prawnych i merytorycznych, które pojawiają się w toku prac projektowych i wykonawczych w obiektach objętych ochroną konserwatorską.

Zapraszamy mieszkańców, właścicieli, zarządców nieruchomości do wzięcia udziały w spotkaniach. Często niewiedza prowadzi do niewłaściwego przeprowadzenia remontu, który powoduje utratę wartości architektonicznych i historycznych takich obiektów.

http://m.82-200.pl/2020/08/orig/skmbt-c22020081914580-1-6387.jpg
http://m.82-200.pl/2020/08/orig/skmbt-c22020081914570-1-6386.jpg

http://m.82-200.pl/2023/02/orig/beznazwy-1-9066.jpg