Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Nagroda Marszałka „Pomorskie dla Seniora” dla dwóch seniorek z Malborka

2020-07-30 14:57:23 (ost. akt: 2020-07-30 15:01:52)

W czwartek 30 lipca br. w siedzibie Urzędu Miasta w Malborku odbyło się wręczenie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora”. Nagrody wręczyli członek Zarządu Województwa Pomorskiego Pan Józef Sarnowski oraz Pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej Pani Barbara Bałka.

Kazimiera Pliszke Prezes Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Malborku otrzymała nagrodę w kategorii “Zwyczajny – Niezwyczajny Senior”, a Pani Lidia Kusz Przewodnicząca Malborskiej Rady Seniorów otrzymała nagrodę w kategorii “Przyjaciel Seniora”.

W uroczystości uczestniczyli również Burmistrz Miasta Malborka, Przewodniczący Rady Miasta Malborka, przedstawiciele Powiatu Malborskiego, Malborskiej Rady Seniorów oraz Malborskich Stowarzyszeń.

Treść uzasadnienia:

“Zwyczajny – Niezwyczajny Senior”

Pani Kazimiera Pliszke jest wieloletnim, prężnie działającym Prezesem Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Malborku, sama od kilkudziesięciu lat zmaga się z chorobą oczu. Pomimo tego, nigdy się nie poddawała i nie poddaje dalej aby pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, na terenie powiatu malborskiego, wcześniej także działała w powiecie sztumskim i kwidzyńskim. Jest znaną i powszechnie uznaną osobistością, zarówno wśród osób niepełnosprawnych, jak i wśród władz samorządowych.

Pani Kazimiera swoje życie uczyniła aktywnym w każdej sytuacji, w zdrowiu i chorobie, zawsze otwarta na potrzeby innych. Jej talent organizacyjny został zauważony przez środowisko inwalidów wzroku, os 1983 roku jest przewodniczącą Zarządu Koła Polskiego Związku Niewidomych w Malborku.

W 2008 r. otrzymała za swoją wszechstronną działalność i zaangażowanie Statuetkę Lucjusza przyznawaną przez Polski Związek Niewidomych, za szczególne osiągnięcia na rzecz środowiska niewidomych. W 2010 r. dołączyła do osób zasłużonych dla Miasta Malborka, za wybitne osiągnięcia w działalność na rzecz osób niewidomych i słabo widzących.

Można śmiało stwierdzić, że Jej talent organizacyjny i bezinteresowność pozwalała i pozwala pozyskiwać wolontariuszy, prawdziwych przyjaciół ludzi niewidomych, a także wielu sponsorów, którzy okazywali swoje wielkie serce i wsparcie finansowe oraz materialne na rzecz działalności koła w Malborku. Przez te wiele lat zorganizowała wiele spotkań, integrując środowisko osób niepełnosprawnych. Do dnia dzisiejszego pomimo problemów zdrowotnych stara się prężnie działać na rzecz środowiska osób niewidomych, zyskując wielkie uznanie.

Pani Kazimiera w swojej działalności na pierwszym miejscu stawiała dobro drugiego człowieka. Zrozumienie potrzeb, empatia, spowodowały, że Pani Kazimiera cieszy się wielkim uznaniem i szacunkiem wśród mieszkańców Malborka, Powiatu oraz władz lokalnych. W listopadzie ubiegłego roku otrzymała Medal Przyjaciel Malborskiej Rady Seniorów.

“Przyjaciel Seniora”

Pani Lidia Kusz jest Przewodniczącą Malborskiej Rady Seniorów – Wiceprezesem Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, gdzie w podległych Kołach jest Prezesem Kół w Malborku, Sztumie i Kwidzynie a także w tych powiatach. Troszczy się, opiekuje i dba o wszystkie sprawy związane z kombatantami i seniorami, osobami podopiecznymi Związku a także osobami – seniorami niezrzeszonymi.

Pani Lidia Kusz dała się poznać jako bardzo oddana z cechami ogromnego zaangażowania i poświęcenia wolontariuszka, niosąca pomoc w okresie pandemii COVID-19, gdy z powodu zagrożenia koronawirusem seniorzy, kombatanci, wszyscy ludzie starsi i również ci, którzy nigdzie nie są zrzeszeni, zmuszeni do pozostawania w miejscu zamieszkania, zostali odpowiednio zaopiekowani przez

Pani Lidia Kusz nawiązała współpracę z 7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej w Gdańsku i wspólnie nieśli pomoc kombatantom i seniorom, zamieszkałym w Malborku, Sztumie i Kwidzynie i tychże powiatach. Pomoc i współpraca polegała na organizacji w dostarczaniu odpowiedniego sprzętu ochronnego, paczek żywnościowych, całodobowym nadzorze i opiece psychologicznej, a także robieniu zakupów spożywczych, aptecznych i najbardziej potrzebnych artykułów przemysłowych.

Członkowie Malborskiej Rady Seniorów jednogłośnie uznali, że Pani Lidia Kusz zasługuje na nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora”.