Niedziela, 14 sierpnia 2022. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Ruszyła rekrutacja na IV Wielki Spływ Kajakowy rzeką Nogat

2020-07-27 14:04:24 (ost. akt: 2020-07-27 14:11:27)

Samorząd Województwa Pomorskiego, Gmina i Miasto Malbork oraz Gmina Stare Pole serdecznie zapraszają do udziału w IV Wielkim Spływie Kajakowym, który odbędzie się na rzece Nogat w sobotę, 29 sierpnia br.

A już dziś (27.07) ruszyła rekrutacja uczestników - zgłoszenia można dokonać na stronie: https://e-kajakowo.pl/. Udział w spływie jest odpłatny (wpisowe wynosi 20 zł od osoby).

Spływ będzie znakomitą okazją do popularyzacji aktywnej fizycznej, której w czasie pandemii tak bardzo wszystkim brakowało. Będzie także okazją do spędzenia czasu na łonie natury i oderwania się od rzeczywistości, oczywiście z zachowaniem obowiązujących wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Przez całe wydarzenie nad bezpieczeństwem uczestników na wodzie będą czuwali ratownicy WOPR. Natomiast na lądzie każdemu uczestnikowi zostanie zapewniony pakiet startowy, który, w odróżnieniu do lat ubiegłych, uzupełniony zostanie o tzw. pakiet ochronny tj. maseczkę, płyn do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe.

REGULAMIN SPŁYWU

Obszar Województwa Pomorskiego jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski ze względu na niezwykle gęstą i urozmaiconą sieć rzeczną. Dlatego wzorem lat ubiegłych, po Wielkim Spływie Kajakowym Wisłą, Radunią i Brdą, nadszedł czas na rzekę w całości położoną na pięknych Żuławach, czyli rzekę Nogat. Nogat jest szeroką i spokojną rzeką, o nieodczuwalnym nurcie. Na całym jej odcinku możemy podziwiać różnorodność przyrodniczą Żuław oraz rozbudowaną infrastrukturę kajakową biegnącą wzdłuż rzeki. Dodatkowo rzeka daje okazję do podziwiania z perspektywy wody największego zachowanego w Europie średniowiecznego zamku w Malborku, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Okazją do odkrycia walorów Nogatu będzie organizowany IV Wielki Spływ Kajakowy. Kajakowa przygoda rozpocznie się na nowo wybudowanej przystani w Janówce i przebiegnie przez śluzę w Rakowcu aż do Zamku w Malborku, na tle którego będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie 10-kilometrowej trasy wszyscy uczestnicy udadzą się na przystań Park Północy w Malborku, gdzie przygotowany będzie dla nich zasłużony poczęstunek oraz atrakcje z muzyką na żywo w tle.

Wydarzenie realizowane jest w oparciu o kluczowe przedsięwzięcie pn. Pomorskie Szlaki Kajakowe, w ramach którego Samorząd Województwa wraz z partnerami samorządowymi i prywatnymi realizuje inwestycje mające na celu rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej, nakierowanej na zapewnienie kajakarzom większego bezpieczeństwa. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają nowe, a istniejące zostają zmodernizowane, miejsca wodowania i wyjmowania kajaków, przenoski przy przeszkodach na szlakach kajakowych, pola biwakowe oraz punkty etapowe. Ponadto tworzone są kompleksowe oznakowania szlaków oraz dojazdów do przystani. Wszystkie zrealizowane inwestycje znacznie poprawią wygodę użytkowania i dostępność szlaków wodnych dla kajakarzy.