Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Wystawa „Prusy Wschodnie na znaczkach pocztowych z całego świata” już otwarta

2020-07-16 14:14:52 (ost. akt: 2020-07-16 14:18:19)

W środę, 15 lipca br. w Galerii Nova w Szpitalu Jerozolimskim przy ul. Armii Krajowej otwarta została wystawa “Prusy Wschodnie na znaczkach pocztowych z całego świata”, przygotowana przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego we współpracy z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen na Bawarii.

Jest to pierwsza wystawa w tym miejscu od początku epidemii koronawirusa, dlatego organizatorzy zadbali o zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Z tego też powodu część oficjalna odbyła się w ogrodzie. Gości powitali członkowie Stowarzyszenia Izabelle Foerster i Adam Chęć. O założeniach i genezie wystawy opowiedział dyrektor Centrum w Ellingen dr Wolfgang Freyberg. Na planszach zobaczyć można powiększone kopie znaczków pocztowych – małych, kolorowych dzieł sztuki przedstawiających osobistości urodzone w Prusach Wschodnich, ich dokonania i zasługi, historię tego terenu, krajobrazy oraz przyrodę.

Gość z Niemiec przypomniał również o poprzedniej wspólnej wystawie na temat piwa i browarów w Prusach Wschodnich dawniej i dziś, która była wystawiona w Galerii Nova dwa lata temu.

Tym razem, ze względu na sytuację epidemiologiczną, do Malborka nie przyjechali dr Klaus Hemprich – członek zarządu stowarzyszenia i Honorowy Obywatel Miasta Malborka, który przekazał jednak pozdrowienia i podziękowania.

Organizatorom podziękowali burmistrz Marek Charzewski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz oraz wicestarosta Waldemar Lamkowski.