Czwartek, 2 lutego 2023. Imieniny Kornela, Marii, Mirosławy

Wspólne ćwiczenia terytorialsów i straży pożarnej w Malborku

2020-07-06 10:51:26 (ost. akt: 2020-07-06 10:53:51)

W niedzielę, 5 lipca br, strażacy z powiatu malborskiego i żołnierze miejscowego 71 Batalionu Lekkiej Piechoty ćwiczyli wspólnie nad Nogatem. Terytorialsi uczyli się, jak zapobiegać powodzi, usuwać skutki podtopień, skutki katastrofy ekologicznej oraz jak prowadzić akcję ratowniczą na wodzie.

Głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej w czasie pokoju jest niesienie pomocy lokalnym społecznościom w sytuacjach kryzysowych.

Żołnierze pod okiem strażaków napełniali worki z piachem i uczyli się sposobu ich układania, zobaczyli też, jak używa się motopomp pływających, budowali magistralę i przepompowywali wodę. Te umiejętności przydadzą się na wypadek podtopień.

W kolejnym etapie ćwiczeń strażacy uczyli terytorialsów, jak stawia się zapory płaszczowe na rzece, by zebrać substancję ropopochodną lub powstrzymać zanieczyszczenia przed rozprzestrzenianiem się.

W okolicy przystani żeglarskiej - i to trzeci epizod ćwiczeń - żołnierze WOT, ubrani w kombinezony do ratownictwa wodnego i korzystający z własnej łodzi motorowej, uczyli się z kolei podejmowana osób poszkodowanych z wody.

- Celem manewrów było m.in. wprowadzenie zasad współpracy z 71 Batalionem Lekkiej Piechoty, zapoznanie żołnierzy ze sposobem użycia sprzętu specjalistycznego, współdziałanie i asekuracja w działaniach ratowniczych – tłumaczy mł. kpt. Andrzej Lewna.

- Takie działania we współpracy z PSP prowadzimy pierwszy raz. Dla nas są one bardzo ważne, ponieważ przedstawiają zakres zadań, które są wpisane w zadania realizowane przez Wojska Obrony Terytorialnej. Mówimy tutaj o zarządzaniu kryzysowym. Jest duże prawdopodobieństwo, że epizody realizowane podczas tego ćwiczenia, mogą wystąpić w rejonie Malborka, gdzie stacjonuje nasz batalion – mówi kpt. Marcin Mazur, czasowo pełniący obowiązki dowódcy 71 BLP.

Ze strony straży pożarnej w niedzielnych ćwiczeniach wzięły udział JRG oraz zastępy OSP z Lipinki, Stogów i Lichnów. Ze strony WOT zaangażowane były trzy plutony, czyli w sumie około 120 żołnierzy.

informacja: Maciej Szalbierz, 7 PBOT
zdjęcia: archiwum 7 PBOT