Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Warsztaty terenowe „SOS dla sów”

2017-02-09 20:42:26 (ost. akt: 2017-02-09 20:48:00)

Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Malborską Grupą Lokalną Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zaprasza na kolejne bezpłatne warsztaty terenowe „SOS dla sów”. Odbywają się one w ramach projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Ochrony Sów – Kampanii edukacyjnej pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności’. Projekt dotowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (skrót WFOŚiGW) w Gdańsku.

Spotkanie terenowe jest częścią naszego rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. Do tej pory uczestniczyło w nich blisko 240 osób. Aktualnie są to nasze ósme warsztaty na terenie woj. pomorskiego. Mieszkańców Pomorza i turystów zaprosimy jeszcze na ostatnie cztery. Miejsca i terminy są w trakcie ustalania. Najbliższe spotkanie odbędzie się 17.02.2017 r. w Malborku. Rozpocznie się o godz. 17:30 krótką prelekcją w Centrum Kultury i Edukacji Szkoły Łacińskiej, po której wyruszamy w teren.

Warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia, w tym obecności wśród ludzi. A jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno euforię, zachwyt, jak i niekiedy strach. Ten strach wynika z niewiedzy, zabobonów i przekazywanych z pokolenia na pokolenie historii, które mogą wywołać ciarki na plecach. Naszym spotkaniem chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków. Opowiedzieć i pokazać ciekawostki z ich życia. Pokazać w jaki sposób efektywnie możemy chronić sowy, jak prowadzić ich obserwacje i nasłuchy, by nie płoszyć i nie stwarzać zagrożenia dla ich życia. Przybliżymy specyfikę prac badawczych. Opowiemy o naszej niezwykle ważnej inicjatywie – Atlasie Sów Polski – bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich bytowania. Zależy nam na promocji atlasu wśród ludzi, by zebrać jak najwięcej danych, które posłużą do lepszego rozpoznania rozmieszczenia tych ptaków w kraju i ochrony. Każdy z nas Mozę mieć wkład w ten ważny popularnonaukowy cel. Warsztaty będą też okazją do prowadzenia nasłuchów sów, a wybieramy się w rewir puszczyka Strix aluco, najpopularniejszego gatunku sowy w Europie. Uczestników prosimy o zabranie latarek i odpowiedni, ciepły terenowy ubiór.

Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy (max 30 miejsc).
Prowadzi je Robert Parafiniuk z grupy OTOP: etnareggae@gmail.com
Więcej informacji na: Facebook'u
Wszelkie zapytania przesyłajcie na adres mailowy koordynatora projektu: ewelina.kurach@sowy.sos.pl
Kontakt tel.: Ewelina Kurach tel. 511-298-539