Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Pomorska Brygada WOT wznawia nabór i szkolenia

2020-06-30 14:50:46 (ost. akt: 2020-06-30 14:56:02)

Pandemia koronowirusa miała wpływ na wszystkie przejawy życia społecznego. Wojska Obrony Terytorialnej przez trzy miesiące prowadziły operację „Odporna Wiosna”, która wspierała lokalną społeczność w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz związanymi z nim trudnościami życia codziennego obywateli. Dzisiaj, gdy restrykcje związane z gromadzeniem się ludzi, przemieszczaniem czy korzystaniem z publicznych środków transportu zostały złagodzone, również WOT wraca do szkoleniowego systemu funkcjonowania. W związku z tym już 3 lipca na terenie 7 Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku, na terenie której funkcjonuje formowany 73 batalion lekkiej piechoty odbędzie się wcielenie żołnierzy w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Terytorialsi, którzy w najbliższy piątek przekroczą bramę 7 BOW rozpoczną intensywne, 16-dniowe szkolenie podstawowe, po ukończeniu którego wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej i zostaną żołnierzami Wojska Polskiego. Ceremonia zaprzysiężenia nowych żołnierzy odbędzie się w sobotę, 18 lipca na placu apelowym słupskiej brygady. Dbając o bezpieczeństwo naszych żołnierzy, zachowując reżim sanitarny najbliższy nabór zostanie przeprowadzony dwuetapowo, a więc kolejne wcielenie ochotników będzie miało miejsce już 24 lipca, natomiast uroczystość zaprzysiężenia żołnierzy odbędzie się 8 sierpnia również na terenie koszar 7 BOW.
Warto pamiętać, że nabór w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa nieprzerwanie. Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do Wojskowej Komisji Uzupełnień w swoim miejscu zamieszkania. Po zakwalifikowaniu się, taka osoba zostanie skierowana na szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub ośmiodniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały. Służbę taką może pełnić każdy obywatel polski mający zdolność do pełnienia służby wojskowej, niekarany, w wieku od 18 do 55 lat w przypadku szeregowych i 18 do 63 lat w przypadku podoficerów i oficerów.

Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

Maciej Szalbierz
7 PBOT

http://m.82-200.pl/2020/06/orig/dsc-0479-6245.jpg