Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie przedłużony

2020-06-30 09:55:00 (ost. akt: 2020-06-30 09:40:54)

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 czerwca 2020 r., czas przez który można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego został przedłużony do 12 lipca 2020 r.

Na podstawie przepisów, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie przysługiwał rodzicom dzieci w wieku do 8 roku życia, do 16 lat, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zasiłek będzie można pobierać do 12 lipca 2020 r.
Nawet gdy placówka jest otwarta, rodzice mają wybór czy posłać do niej dziecko czy nie. Jeśli mimo otwartego żłobka lub przedszkola się na to nie zdecydują, to będą mogli dalej bez obaw pobierać świadczenie.

Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby go otrzymać, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o zasiłek. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Można je złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Wszelkie informacje dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego są dostępne na stronie internetowej zus.pl.