środa, 29 czerwca 2022. Imieniny Pawła, Piotra, Salomei

Wracają szkolenia żołnierzy WOT

2020-06-17 13:26:05 (ost. akt: 2020-06-17 13:27:11)

7. Pomorska Brygada OT (7PBOT) wznowiła przyjęcie nowych ochotników oraz „odmroziła” szkolenia programowe już wcielonych do służby terytorialsów. Po trzech miesiącach operacji „Odporna Wiosna”- wsparcia w walce z koronawirusem, Wojska Obrony Terytorialnej wracają do modelu funkcjonowania opartego na szkoleniu.

Po trzech miesiącach od pojawienia się w Polsce koronawirusa złagodzono restrykcje związane z gromadzeniem się ludzi, przemieszczaniem, korzystaniem z publicznych środków transportu czy podejmowaniem pracy zarobkowej. Gospodarka, urzędy i inne instytucje powoli wracają do normalnych zasad funkcjonowania. Zmniejszyła się przez to ilość zadań, które realizują terytorialsi w ramach operacji „Odporna Wiosna”.

W związku z powyższym, niejako wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszego województwa, wznowiliśmy nabór ochotników oraz szkolenie już powołanych terytorialsów. Chcemy tym samym otworzyć się na przyjęcie kolejnych żołnierzy, którym bliska jest ochrona i niesienie pomocy w swojej lokalnej społeczności. Chcemy też umożliwić im powrót do doskonalenia lub odnowienia nawyków bojowych.

Przez ostatnie trzy miesiące 7PBOT funkcjonowała w trybie przeciwkryzysowym. W tym czasie wstrzymano wszelką działalność szkoleniową. Głównym celem takich działań była potrzeba zachowania wysokiego reżimu sanitarnego. Chciano też wszystkie siły i środki skupić na realizacji zadań związanych z pomocą mieszkańcom pomorza podczas walki z koronawirusem. Obecnie, kiedy nasza pomoc nie jest już tak potrzebna, chcemy ponownie skupić się na podnoszeniu swojej wiedzy, umiejętności i zdobywaniu doświadczenia stricte wojskowego.

Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do Wojskowej Komisji Uzupełnień w swoim miejscu zamieszkania. Po zakwalifikowaniu się, taka osoba zostanie skierowana na szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub ośmiodniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały. Najbliższe wcielenia nowych żołnierzy 7PBOT zaplanowane są w 73 Batalionie Lekkiej Piechoty w Słupsku w terminach 3 i 24 lipca 2020 r. Służbę taką może pełnić każdy obywatel polski mający zdolność do pełnienia służby wojskowej, niekarany, w wieku od 18 do 55 lat w przypadku szeregowych i 18 do 63 lat w przypadku podoficerów i oficerów.

Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.
http://m.82-200.pl/2020/06/orig/dsc-0479-6167.jpg