Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Otwarcie pełnej trasy historycznej w Muzeum Zamkowym w Malborku

2020-06-17 12:56:15 (ost. akt: 2020-06-17 14:01:50)

Od piątku 19 czerwca br. dla turystów dostępna będzie już pełna trasa zwiedzania Muzeum Zamkowego w Malborku. Zwiedzanie odbywać się będzie z pomocą audio-przewodników (starannie dezynfekowanych!), z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa sanitarnego.

- Zakończyło się oblężenie Malborka prowadzone przez roty podstępnych wirusów. Owszem, wróg nadal próbuje szkodzić światu, ale nie poddajemy się. Po majowym otwarciu bram na dziedzińce, tarasy i fosy, nadchodzi czas otwarcia furt do wnętrz zamkowych i czas przywrócenia pełnej trasy zwiedzania Muzeum Zamkowego! Od piątku 19. czerwca nasi goście będą mogli eksplorować niemal wszystkie zakamarki dawnej stolicy zakonu krzyżackiego i jednej z rezydencji królów Polski – mówią przedstawiciele zamku. - Trasa historyczna, jaką przywracamy, ma swój początek – tak jak dotychczas – w Centrum Obsługi Zwiedzających. Można tam kupić bilety (dostępne także online), otrzymać niezbędne informacje, zostawić bagaż, skorzystać z toalety i pobrać profesjonalnie odkażone audio-przewodniki. Po zamku nie oprowadzają jeszcze ludzie i trzeba korzystać z pomocy elektroniki. Naturalnie, podczas Państwa wizyty w Muzeum Zamkowym zachowywane są wszelkie zasady bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa sanitarnego - dodają.

Zwiedzający – w odpowiednim rozproszeniu – rozpoczynają swoją peregrynację od Przedzamcza, a potem wkraczają przez imponujący przejazd bramny na dziedziniec Zamku Średniego, czyli do samego centrum władzy państwa zakonnego w Prusach. Tu mogą obejrzeć między innymi Wielki Refektarz i Pałac Wielkich Mistrzów – obiekty stanowiące prawdziwe arcydzieła architektury gotyckiej. Dostępne są także pomieszczenia dawnej infirmerii. W skrzydle wschodnim czekają na gości: znakomita kolekcja artystycznych wyrobów z bursztynu, wystawa broni europejskiej oraz ekspozycja uzbrojenia orientalnego. Po przejściu przez most nad tzw. Suchą Fosą, zwiedzający wkraczają do Zamku Wysokiego, czyli siedziby głównego konwentu krzyżackiego w Prusach i na Pomorzu. Tam dostępne są malownicze tarasy wraz z kaplicą grzebalną wielkich mistrzów, główny dziedziniec i krużganki, ale nade wszystko wnętrza klasztorne: kościół Najświętszej Marii Panny, refektarz konwentu – niegdyś funkcjonujący okazjonalnie jako kapitularz, kuchnia, cela więzienna, izby dostojników zakonnych i sale ulokowane na drugiej kondygnacji. Na wielu zwiedzających szczególne wrażenie robi mroczne wnętrze wieży sanitarno-obronnej Gdanisko. Natomiast wszyscy goście zamku zachwycają się piwnicami pod skrzydłem zachodnim Zamku Średniego. To właśnie przez nie zwiedzający wychodzą do fos zamkowych i dalej – nad Nogat. Właśnie stamtąd – z fos i znad rzeki – szczególnie wyraźnie można dostrzec całe piękno i majestat Zamku Marii.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do spotkania – twarzą w twarz – z najwspanialszym zamkiem średniowiecznej Europy, obiektem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia zamku, sprzedaży biletów oraz czasie i regułach zwiedzania znajdą Państwo na stronie: www.zamek.malbork.pl.

informacja zdjęcia: Muzeum Zamkowe w Malborku