Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Dni Hanzy w Brilon w Niemczech odwołane. Członkowie Związku spotkali się on-line

2020-06-05 12:19:15 (ost. akt: 2020-06-08 11:21:56)

Koronawirus pokrzyżował plany we wszystkich miastach na całym świecie. Szczególnie dotkliwie odczuli to organizatorzy jubileuszowych, 40. Dni Hanzy, które od dziś (5.06) do niedzieli miały mieć miejsce w Brilon w Niemczech.

Jednym z najważniejszych punktów każdego zjazdu jest Zgromadzenie Delegatów, tym razem odbyło się ono w formule on-line. Podczas spotkania delegaci zgodzili się na podpisanie Deklaracji Bilońskiej mówiącej o zacieśnieniu współpracy niemal 200 miast z 16 krajów europejskich oraz przyjęto do Związku nowego członka, miasto Beverley z Wielkiej Brytanii. Dwa niemieckie miasta – Rheine und Vreden - niestety zrezygnowały z członkostwa.

Do udziału w przyszłorocznych Dniach Hanzy zaprosili przedstawiciele Rygi na Łotwie, wyrażając nadzieję, że nic już nie zakłóci organizacji a uczestnicy spotkają się nie wirtualnie a osobiście.

Malbork należy do Międzynarodowego Związku Hanzy od 2014 r., przyjęty został na Zgromadzeniu Delegatów podczas Dni Hanzy w Lubece. Celem Związku jest przede wszystkim wskrzeszenie do życia ducha europejskich miast w oparciu o ponadgraniczną ideę Hanzy na drodze wymiany kulturalnej i tradycji, transferu informacyjnego, naukowego i socjalnego, wzmocnienia kontaktów handlowych i gospodarczych oraz zaangażowanie młodzieży w proces rozwoju Hanzy.

Przynależność Malborka do Międzynarodowego Związku Hanzy tworzy możliwość korzystania z doświadczeń partnerów ze Związku, pozwala rozwijać współpracę między miastami, wzmacnia kontakty gospodarcze, przyczynia się do promocji malborskiego potencjału kulturalnego i gospodarczego, a przede wszystkim podnosi prestiż Malborka na arenie międzynarodowej.