Sobota, 3 grudnia 2022. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Zbiórka na sztandar pomorskich terytorialsów

2020-05-27 09:58:58 (ost. akt: 2020-05-27 11:40:04)

Trwa publiczna zbiórka pieniędzy na sztandar dla 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, której formowanie rozpoczęło się w 2018 roku, liczy już ponad tysiąc żołnierzy. Gdańska jednostka cały czas się rozwija. Obecnie składa się z dwóch batalionów lekkiej piechoty, rozlokowanych w Malborku oraz Słupsku, a także kompanii dowodzenia oraz kompanii logistycznej, które funkcjonują w Gdyni Babie Doły.

Pomorscy terytorialsi odcisnęli już swoje piętno w regionie, prowadząc liczne akcje, w których nieśli pomoc lokalnej społeczności. W ostatnim czasie żołnierze 7PBOT realizowali akcję „Odporna Wiosna” wspierając pozostałe służby w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, niosąc pomoc kombatantom, osobom starszym i potrzebującym.

Od lutego 2019 roku brygadzie patronuje kpt. mar. Adam Dedio, który swoimi bohaterskimi czynami dał przykład służby wartościom, którym teraz służą żołnierze 7PBOT. 7 Pomorska Brygada OT ma wspaniałych, zdolnych do poświęceń żołnierzy, ma znamienitego patrona, ale nie ma swojego sztandaru. Obecnie pomorscy terytorialsi składają przysięgę na sztandar innych jednostek wojskowych. Każdy żołnierz wie, jak ważnym elementem historycznej świadomości jest ten - powiewający podczas wypowiadania słów roty - proporzec. Sztandar jest znakiem najwyższych wartości jednostki wojskowej. Dla żołnierza to honor służyć pod sztandarem, a jednocześnie obowiązek, żeby tego sztandaru bronić.

Zgodnie z dawnym zwyczajem to społeczeństwo regionu, na którym funkcjonuje jednostka wojskowa, funduje sztandar, który jest przekazywany tej jednostce podczas uroczystości z ceremoniałem wojskowym.

Fundatorem Sztandaru 7PBOT może być każda osoba, która przekaże, choćby symboliczną, kwotę na konto Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru 7PBOT. Pieniądze można wpłacać na konto w banku PKO BP: 52 1020 1811 0000 0102 0364 2519, z dopiskiem „Sztandar 7PBOT”.
Z góry bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za zaangażowanie w ufundowanie sztandaru 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Maciej Szalbierz
7PBOT