środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Pierwsza książka Stowarzyszenia "Kocham Żuławy" o wielokulturowym Pomorzu

2017-02-06 11:52:25 (ost. akt: 2017-02-06 13:14:49)

Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” w ostatnim czasie wydało swoją pierwszą książkę pt. "Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu".

Publikacja ta powstała w ramach projektu o tej samej nazwie, który Stowarzyszenie zrealizowało w 2016 r. korzystając z dofinansowania ze środków Województwa Pomorskiego w ramach programu „Rozwój Kultury w Województwie Pomorskim w Roku 2016”. Projekt obejmował dokumentację etnograficzną niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukraińców na Żuławach i Powiślu, przeprowadzenie warsztatów dotyczących Konwencji UNESCO z 2003 r. w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a zwieńczeniem jego była konferencja edukacyjna popularyzująca wyniki projektu badawczo-naukowego i publikacja popularno-naukowa.

Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej, zatytułowanej Ukraińcy na Pomorzu: między przeszłością a teraźniejszością, znajdują się teksty naukowców, badaczy kultury ukraińskiej i przedstawicieli tej mniejszości. Artykuły przybliżają wybrane aspekty dziejów mniejszości ukraińskiej na Pomorzu, od roku 1947 r. aż do czasów współczesnych.

Druga część książki – Sytuacja kulturowa Ukraińców na Żuławach i Powiślu obejmuje teksty bezpośrednio związane z projektem i przeprowadzonymi etnologicznymi badaniami terenowymi.

Ostatnia – trzecia część nosi tytuł W poszukiwaniu elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego: scenariusze i materiały dodatkowe, gdzie znalazła się propozycja scenariusza zajęć edukacyjnych dotyczących kultury ukraińskiej i religii greckokatolickiej, obrzędowe pieśni weselne i wiersz autorstwa Ukraińców z Żuław. Dopełnieniem tego są fotografie ilustrujące ukraińskie dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu.

Książka obecnie jest dostępna w wersji elektronicznej jako PDF do pobrania bezpośrednio pod linkiem TUTAJ.

informacja: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”
Kontakt: skzulawy@gmail.com

	http://m.82-200.pl/2017/02/orig/ulawy-loga-535.jpg