Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Cmentarze, pomniki, kamienie, tablice - miejsca pamięci w Malborku

2020-05-20 15:18:42 (ost. akt: 2020-05-21 07:58:49)

Nasza historia to nasze dziedzictwo. Musimy pamiętać o ludziach, którzy ją tworzyli, o miejscach, w których na zawsze odciśnięty został ślad dawnych dziejów, o wydarzeniach, które zmieniały losy naszej małej ojczyzny. Nie wolno o nich zapomnieć, bo jak powiedział marszałek Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

W tym duchu stworzyliśmy dla Państwa szlak miejsc pamięci w Malborku. Są to cmentarze wojenne, pomniki, kamienie i tablice, w sumie ponad 40 obiektów, które mają pokazać bogatą i burzliwą historię Malborka. Ta lista nie stanowi zamkniętej karty i będzie systematycznie aktualizowana. Jeśli przeoczyliśmy jakiś obiekt, prosimy o informację.

Zachęcamy również do spacerów szlakiem miejsc pamięci, który prowadzi od cmentarza komunalnego na Wielbarku, ulicą Armii Krajowej do Urzędu Miasta Malborka, następnie w kierunku Muzeum Zamkowego, centrum miasta i dworca. Kolejne miejsca są na osiedlu Południe, na Piaskach i w Kałdowie. To doskonała okazja, aby poznać różne zakamarki Malborka. Ze względu na ograniczenia spowodowane epidemią może to być również ciekawa forma spędzenia wolnego czasu oraz żywa lekcja historii.

MIEJSCA PAMIĘCI