środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Nową trasę w Muzeum Zamkowym zwiedzimy z audioprzewodnikiem

2020-05-12 12:37:49 (ost. akt: 2020-05-12 13:21:06)

Przypominamy, że od 8 maja Muzeum Zamkowe ponownie zostało otwarte dla turystów i mieszkańców. W związku z wytyczeniem nowej trasy i brakiem obecności przewodników zamkowych, nawet posiadacze Karty Mieszkańca zobowiązani są do wykupienia usługi audioprzewodnika.

Muzeum kierując się wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz SANEPIDu, określiło bezpieczne trasy zwiedzania, nowe zasady zwiedzania i limity wejścia dla Zwiedzających dla wszystkich swoich trzech oddziałów (Malbork, Sztum, Kwidzyn).

Na zamku w Malborku przygotowana została nowa trasa zwiedzania, prowadząca przez tereny zielone zespołu zamkowego: dziedzińce, tarasy Zamku Wysokiego oraz fosę głęboką. Trasa ta umożliwi poznanie części zamku dotychczas rzadko odwiedzanych przez Gości. Oprócz walorów architektonicznych Zwiedzający będą mieli okazję zaobserwować rozkwitającą właśnie powoli zamkową przyrodę. Muzeum, które dotychczas zwracało uwagę Gości głównie na mury i wnętrza ceglanej fortecy wprowadzać będzie w zagadnienia różnorodności zamkowej flory i fauny. Różni się ona w zależności od lokalizacji poszczególnych części fos i tarasów: w nasłonecznionym ogrodzie Wielkiego Mistrza na tarasie południowym można podziwiać różne gatunki kwiatów i ziół, podczas gdy na niżej położonych i zacienionych terenach fos rozwijają się rośliny cieniolubne: bluszcze i barwinek. Oprócz budzących się do życia roślin wnikliwi obserwatorzy na pewno dostrzegą również zamkową faunę, przede wszystkim ptaki, z których część właśnie przygotowuje swoje gniazda.

Do tej pory dla mieszkańców naszego miasta wejścia na teren Muzeum Zamkowego w Malborku były płatne 5 zł (wyłączając usługę przewodnicką, oraz audioprzewodniki - usługi dodatkowo płatne w kasie). W związku z wprowadzeniem nowej trasy, jedynej dostępnej na chwilę obecną - bilet wstępu to koszt 5 zł plus 10 zł opłaty za audioprzewodnik (łącznie 15 zł).

Każdy poniedziałek jest dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum Zamkowego w Malborku. Obowiązuje opłata 10,00 PLN za wypożyczenie audioprzewodnika.