Poniedziałek, 15 sierpnia 2022. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Młodzież z I LO narobiła w Radio Malbork niezłego "Bigosu"

2017-02-03 15:14:33 (ost. akt: 2017-02-06 15:17:22)

Coraz większą popularnością cieszy się nowy program na antenie Radia Malbork, prowadzony przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Marii Seibert. W każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz.16.00 młodzi redaktorzy w audycji pod nazwą "Radio Bigos" prezentują niezwykle soczyste i smakowite tematy, niekoniecznie kulinarne, które zgodnie z zapowiedzią zmienią smak naszego życia.

"Bigos - staropolska potrawa. Bigos - audycja to dobra zabawa. W garze kapusta i kiełbasa, w radio rozmaitości cała masa" - tak brzmi hasło programu. "Świeże filmy, szczypta psychologii, kromka filantropii, kawał historii, a to wszystko doprawione aromatyczną muzyką. Można powiedzieć, że wyszedł z tego niezły bigos. Witamy więc Państwa w Radio Bigos, gdzie nietuzinkowa młodzież rozmawia na nietuzinkowe tematy z różnych beczek" - tak twórcy audycji reklamują ją w swoim dżinglu.

- Praca z młodzieżą daje mi najwięcej satysfakcji, tym bardziej, jak widzę jej chęć działania, kreatywność i super pomysły. Radio Bigos to bardzo ciekawa inicjatywa, którą prowadzę w ramach innowacji pedagogicznej "Rozwój artystyczny inwestycją w przyszłość". Najbardziej motywująca jest pomysłowość uczniów i coraz większa samodzielność w podejmowanych tematach, niekiedy naprawdę ambitnych. Młodzież najchętniej słucha samej siebie, swoich rówieśników, którzy mają podobne problemy i podobne radości. Wie co modne, co ciekawe, co ją interesuje i mam nadzieję, że w przyszłości Radio Bigos będzie takim motywatorem zachęcającym na przykład do czytania książek, chodzenia do kina, słuchania dobrej muzyki, brania udziału w różnych akcjach i imprezach w mieście. Mam również nadzieję, że otworzy nowe możliwości dla twórców naszego programu. Przy tej okazji dziękuję Malborskiemu Centrum Kultury i Edukacji oraz całej redakcji Radia Malbork za bardzo owocną współpracę, wsparcie i dobre rady - relacjonuje Maria Seibert, opiekun "bigosowców".

A "bigosowcy" to grupa młodzieży w składzie: Paula Fiecek, Krzysztof Pazik, Aleksandra Kosiedowska, Jakub Chrzanowski, Klaudia Kunicka, Wiktor Grabowski, Oskar Szczepański, Paweł Szroda, Weronika Bogucka, Julia Mikołajczak oraz Krzysztof Sobuń, Ewelina Kujawa i Klaudia Orzechowska.

Aby pokazać, o czym jest nowy program, przybliżmy tematy poruszane choćby we wczorajszym, trzecim już wydaniu Radia Bigos. Ze względu na przypadające w tym miesiącu Walentynki, zawładnęły nim głównie tematy miłosne, ale nie tylko.

W cyklu KOZETKA mowa była o sensie celebrowania święta zakochanych. Paula próbowała między innymi odpowiedzieć na pytania: Czy uczucia w taki szczególny sposób powinnyśmy okazywać sobie tylko 14 lutego, czy może częściej, najlepiej przez cały rok? Czy poza okazywaniem uczuć tego dnia kryje się coś więcej? Czy Walentynki nie są przypadkiem zwykłym przerostem formy nad treścią? Czy nie jest złudnym przypominanie sobie o miłości do drugiego człowieka dopiero w święto zakochanych?

Kinomaniacy z kolei zachęcali do pójścia tego dnia w ramach prezentu na jakiś ciekawy film i zaproponowali nowości - "Ciemniejszą stronę Greya", "Rings" oraz "To tylko koniec świata".

W dalszej części programu prowadzący przekonywali, że nieprawdą jest, że nastolatki nie czytają nawet lektur, a co dopiero coś bez przymusu. Młodzież chętnie sięga do książek, ważne jest jednak, żeby miała wybór. W I LO nie ma z tym problemu. W grudniu 2016 r. do biblioteki tej szkoły zostały zakupione nowe pozycje z funduszy Unii Europejskiej za kwotę 15 tysięcy zł. Przed zakupem poszczególnych książek panie bibliotekarki skupiły się na potrzebach uczniów i zorganizowały “listy życzeń”, które wędrowały od klasy do klasy zapełniając się tytułami podanymi przez młodzież. Teraz w bibliotece jest ponad 500 nowych egzemplarzy cieszących się dużą popularnością.

O młodzieży, dla młodzieży i prowadzone przez młodzież. Takie jest właśnie Radio Bigos! Jeszcze raz zachęcamy do słuchania go na antenie Radia Malbork w każdy pierwszy czwartek miesiąca.