Poniedziałek, 25 września 2023. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Żłobki, przedszkola i oddziały przedszkolne do 8 maja nadal nieczynne

2020-05-04 14:56:00 (ost. akt: 2020-05-04 15:15:54)

Burmistrz Malborka Marek Charzewski informuje, że w tym tygodniu nie planuje otwarcia placówek edukacyjnych w naszym mieście. Poniżej jego stanowisko:

Szanowni Państwo,
informuję, że do dnia 8 maja br. nie planuję wznowienia działalności żłobka, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Malbork.

Priorytetem jest dla mnie zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i rodziców oraz pracowników placówek. Wznowienie działalności placówek wymaga odpowiedniego ich przygotowania. Najbliższy tydzień dyrektorzy jednostek organizacyjnych będą przygotowywali wewnętrzne procedury bezpieczeństwa na terenie placówek i podejmowali wszelkie inne działania organizacyjne, zgodnie z opublikowanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia 2020 r. wytycznymi przeciwepidemicznymi.

Już dziś wiemy, że opublikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego wytyczne znacznie ograniczają liczebność grup w żłobkach i przedszkolach. Otóż w sali przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci nie może być mniejsza niż 4m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna, a w grupie może przebywać 12 dzieci (w uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2).

Powyższe będzie skutkowało znacznym ograniczeniem liczby dzieci, szczególnie w żłobku i przedszkolach publicznych. Już dzisiaj dyrektorzy żłobka, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Malbork zebrali od rodziców informacje na temat wznowienia działalności poszczególnych placówek. Z pozyskanych od nich informacji wynika, że tylko 15% rodziców chce skorzystać z wznowienia działalności placówki, 5 % rodziców nie podjęło jeszcze decyzji, a aż 80% rodziców deklaruje, że nie chce jeszcze skorzystać z wznowienia działalności placówki.

Oczywiście przypominam, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020r., okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został przedłużony do 24 maja br. Nawet jeżeli placówka będzie otwarta, rodzice mają wybór czy posłać do niej dziecko, czy nie. Jeśli mimo otwartego żłobka lub przedszkola rodzice się na to nie zdecydują, to będą mogli dalej bez obaw pobierać zasiłek opiekuńczy.

Oczywiście na bieżąco będę informował Państwa o dalszych decyzjach, w szczególności obserwując sytuację epidemiologiczną w Naszym regionie. Podjęte decyzje będą zdeterminowane przede wszystkim ochroną zdrowia mieszkańców.

Marek Charzewski
Burmistrz Miasta Malborka