Niedziela, 14 lipca 2024. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Stanowisko burmistrza ws. otwarcia żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

2020-04-30 12:58:19 (ost. akt: 2020-05-04 15:26:59)

Stanowisko Burmistrza Miasta Malborka w sprawie otwarcia od dnia 6 maja br. żłobka, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Malbork

Szanowni Państwo,
w dniu 29 kwietnia 2020 r. premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o otwarciu od dnia 6 maja br. żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zaznaczył przy tym, że ostateczna decyzja w kwestii otwarcia danej placówki należeć będzie do organu prowadzącego we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w regionie. Otwarte mogą być tylko instytucje, w których zapewni się realizację wytycznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

W związku z powyższym do dnia 4 maja 2020 r. będę konsultował z dyrektorami placówek podległych Miastu Malbork możliwości otwarcia poszczególnych placówek i terminy ich otwarcia uwzględniając wytyczne poszczególnych Ministrów i Głównego Inspektora Sanitarnego. Postępowanie zgodnie z ww. wytycznymi wymusza na burmistrzu i dyrektorach podjęcie wielu działań przed otwarciem placówki, w szczególności: przygotowania i wdrożenia wielu zmian w zakresie organizacji placówki, ograniczenia liczby dzieci i pomieszczeń placówki (poprzez konieczność wyodrębnienia pomieszczeń na izolację) itp.

Zaznaczyć przy tym należy, że podstawą podjęcia decyzji o otwarciu danej placówki będzie możliwość zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu w niej dzieci i pracowników.

Burmistrz Miasta Malborka nie podejmie jednak takiej decyzji, jeżeli będzie istniało ryzyko, że wpłynie ona na zdrowie dzieci i ich opiekunów.

Tak jak większość samorządów czekamy na przekazanie szczegółowych wytycznych w sprawie otwierania przedszkoli i żłobków w formie rozporządzenia ministra zdrowia.

Marek Charzewski
Burmistrz Miasta Malborka


Najnowsze stanowisko burmistrza - aktualizacja z dnia 04.05.2020 r.
Czytaj: Żłobki, przedszkola i oddziały przedszkolne do 8 maja nadal nieczynne