Poniedziałek, 20 maja 2024. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Świętuj z nami! Wyślij swoje zdjęcie

2020-04-30 10:06:35 (ost. akt: 2020-04-30 16:15:58)

Każdego roku świętom majowym towarzyszył cykl wydarzeń. Angażując się w uroczystości patriotyczne, mieszkańcy Malborka wielokrotnie udowodnili przywiązanie do historii i ojczyzny. W tym roku jest inaczej, dla własnego bezpieczeństwa musimy zostać w domach.

Tego dnia, chociaż symbolicznie, bądźmy razem!!
Burmistrz Miasta Malborka zachęca mieszkańców do wywieszania flag narodowych w swoich oknach i balkonach. A my zachęcamy wszystkich do przesyłania swoich zdjęć z flagą, fotografii swoich udekorowanych barwami narodowymi balkonów czy okien. Fotografie prosimy przesyłać na adres mailowy redakcja@82-200.pl. Wszystkie zdjęcia opublikujemy w specjalnej galerii na portalu 82-200.pl oraz na oficjalnym profilu miasta na facebooku. Wysłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację swojego wizerunku, w wyżej wskazanych miejscach.

Zachęcamy całe rodziny do wspólnego robienia kotylionów, to naprawdę nie jest trudne. Poniżej umieściliśmy krótką instrukcje jak to zrobić. Zdjęcia swoich prac, również możecie wysłać do nas.


Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku.
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ