środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Aktywna wiosna pomorskich terytorialsów

2020-04-27 08:05:27 (ost. akt: 2020-04-27 08:09:09)

Tegoroczna wiosna jest bardzo pracowita dla wszystkich służb w Polsce w tym także dla żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Pomorscy terytorialsi aktywnie uczestniczą w walce z koronawirusem realizując swoją najważniejszą misję jaką jest pomoc lokalnej społeczności. W piątek, 24 kwietnia w miejscowości Ryjewo dwudziestu terytorialsów z 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku oraz podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej w ciągu czterech godzin pracy, wyładowało 9 ton żywności pochodzącej z Banku Żywności w Tczewie, która trafiła do Ośrodka Pomocy Społecznej w Ryjewie. Dzięki temu sto pięćdziesiąt rodzin otrzyma paczki żywnościowe jako wsparcie z ryjewskiego OPS.

To kolejne działania w jakie angażują się żołnierze 7 PBOT. Od 6 marca zaczęliśmy aktywnie udzielać pomocy seniorom i innym osobom w podeszłym wieku, które wymagają wsparcia. W każdej brygadzie powołano koordynatorów, którzy utrzymują bezpośredni kontakt ze swoimi podopiecznymi, telefonują do nich, pytają o potrzeby i w miarę możliwości je realizują.

We współpracy z Caritasem i ośrodkami pomocy społecznej organizowane jest przekazywanie od darczyńców do osób potrzebujących żywności i sprzętu medycznego. Przygotowywane są paczki żywnościowe a następnie doręczane podopiecznym lub instytucjom medycznym na terenie całego województwa oraz osobom znajdującym się w kwarantannie.
Żołnierzy 7 PBOT można spotkać w dziewięciu szpitalach, sześciu trójmiejskich, w Kartuzach, Sztumie i Słupsku. Pomagają tam personelowi w ich codziennych obowiązkach.
http://m.82-200.pl/2020/04/orig/dsc-0007-5776.jpg
Terytorialsi-ratownicy zostali dodatkowo przeszkoleni, wyposażeni w specjalne, pomarańczowe, kombinezony ochronne i obecnie jeżdżą na zlecenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku pod wskazane adresy, aby pobierać wymazy od osób, które mogły mieć styczność z koronawirusem.

Warto przypomnieć, że na terenie województwa pomorskiego, powołano Zespół Interwencji Kryzysowej (ZIK). Jego trzon stanowią terytorialsi naszej brygady przy wsparciu żołnierzy 3 Flotylli Okrętów z Gdyni.

W ramach działalności ZIK terytorialsi przede wszystkim skupiają się na pomocy pensjonariuszom domów pomocy społecznej. Do ich zadań należy: pobieranie wymazów od mieszkańców oraz personelu domów pomocy społecznej (DPS) i przekazywanie ich do badań. Przeprowadzanie triażu (wyboru pierwszeństwa) mieszkańców, pracowników DPS celem przygotowania ewakuacji. Przeprowadzenie tej ewakuacji do wskazanych placówek medycznych. Przeprowadzenie dekontaminacji pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych podczas ewakuacji. Prowadzenie szkoleń mieszkańców i pracowników DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji wirusa SARS-CoV-2 oraz udzielenia im wsparcia w zakresie odtworzenia zdolności funkcjonowania.
http://m.82-200.pl/2020/04/orig/dsc-0093-5777.jpg
Do tej pory od pracowników i pensjonariuszy trzech trójmiejskich DPS-ów pobrano 164 wymazy, celem przekazania ich do przebadania na obecność koronawirusa.
Maciej Szalbierz
7 PBOT