Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Malborskie Centrum Wolontariatu pomaga MOPS w zaopatrzeniu potrzebujących podopiecznych

2020-04-24 11:03:19 (ost. akt: 2020-04-24 11:16:29)

Malborskie Centrum Wolontariatu od 16 marca br. prowadzi szeroką akcję w zakresie pomocy seniorom, osobom niepełnosprawnym, samotnym rodzicom oraz osobom przebywającym na kwarantannie. Ich znakiem rozpoznawczym są zielone koszulki i polary oraz niezwykle pozytywne nastawienie do swoich nowych nietypowych zadań.

MCW od początku akcji współpracuje też z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, z którym podpisał stosowną umowę w tym zakresie. Wolontariusze, po otrzymaniu informacji z MOPS, robią zakupy dla jego podopiecznych lub pomagają w innych codziennych sprawach.

- Nasza współpraca przebiega doskonale, wolontariusze są naprawdę bardzo pomocni a kontakt i reakcja błyskawiczne. Nasi podopieczni chwalą ich podejście i zaangażowanie oraz dziękują za pomoc. Ja przyłączam się do tych podziękowań, aż serce rośnie, jak widzę ich ubranych na zielono podczas zakupów w sklepach. W tych trudnych czasach jest to naprawdę bardzo ważne i budujące – mówi Jacek Wojtuszkiewicz, dyrektor MOPS.

Według informacji przekazanych przez Magdalenę Adamską, koordynatora Malborskiego Centrum Wolontariatu, 29 wolontariuszy od 16 marca do 22 kwietnia br. odebrało 270 telefonów z prośbą o pomoc, w tym:

- 126 osób prosiło o zakupy,
- 24 osób prosiło o odebranie recepty z przychodni i jej wykupienie,
- 107 rodzinom dostarczono pomoc żywnościową w ramach POPŻ z PCK Malbork,
- przyjęto 8 zleceń stałych: 4 o wyprowadzanie piesków (2-4 razy dziennie) oraz 5 o dostarczanie obiadów z Jadłodajni oraz Casino,
- 5 próśb było "nietypowych": odebranie paczki z paczkomatu, dowiezienie węgla, zrobienie opłat, wyrzucanie śmieci, zrobienie zakupów w sklepie medycznym oraz transport środków higienicznych do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Wiele razy pomoc była łączona, np. zakupy spożywcze i wykup leków.

Akcja trwa nadal. Aby otrzymać pomoc wolontariuszy w zrobieniu zakupów, odebraniu recepty i wykupieniu leków czy wyprowadzeniu pupila, należy zadzwonić pod nr 574 110 505 każdego dnia w godzinach 8.00-14.00.