Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Honorowe krwiodawstwo w ZSP 4 w Malborku

2016-11-30 13:01:18 (ost. akt: 2016-11-30 13:09:33)

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 ludzi, którzy znają wartość krwi dla życia człowieka, potrafią się nią podzielić, jest wielu. W bieżącym roku szkolnym ambulans do poboru krwi odwiedził obie placówki ZSP nr 4 w Malborku. Uczniowie uczący się w budynku na pl. Narutowicza zgłosili się tłumnie by podzielić się darem życia. Aż 37 osób zgłosiło chęć oddania krwi, jednak zakwalifikowano 24. Do ambulansu przy Centrum Edukacji Zawodowej zawitało z kolei 14 osób, krew oddało 10 honorowych krwiodawców. W sumie oddano 15,3 litra krwi.

Uczniowie ZSP 4 nie tylko czynnie oddają krew. Są także świadomymi propagatorami tej jakże wyjątkowej postawy. Aż 18 osób wzięło udział w wewnątrzszkolnym konkursie wiedzy na temat krwiodawstwa dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1. Konkurs odbył się w budynku Centrum Edukacji Zawodowej, a organizatorem konkursu była pedagog szkolny Mariola Karaś. Celem konkursu było zgłębienie przez młodzież wiedzy na temat krwi i jej roli w życiu oraz poszerzenie wiedzy o honorowanym krwiodawstwie. W konkursie I miejsce zajęła Emila Uniewicz - uczennica klasy III kucharz, II miejsce zajęła Joanna Gmerek- uczennica klasy I fryzjer, zaś trzecia była Anna Cesarska - uczennica klasy II kucharz.

Oddając krew można sobie wyobrazić, że dzięki cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane. Ponownie będzie się mógł uśmiechać i przede wszystkim żyć. Osoba, która otrzymuję krew pozostanie nieznana, ale ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym. Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku potwierdzili swoją postawą, że warto jest być kimś wyjątkowym - Regularnym Dawcą Krwi, na którym mogą polegać osoby chore.
Archiwum ZSP4