Czwartek, 2 grudnia 2021. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

W województwie powołano Zespół Interwencji Kryzysowej

2020-04-22 07:44:03 (ost. akt: 2020-04-22 07:48:53)

W związku z pandemią koronawirusa 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej powierzono kolejne zadanie. Decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, między innymi na terenie naszego województwa, powołano Zespół Interwencji Kryzysowej. Jego trzon stanowią żołnierze brygady przy wsparciu 3 Flotylli Okrętów z Gdyni.

Do głównych zadań zespołu będzie należało:
- pobieranie wymazów od mieszkańców oraz personelu domów pomocy społecznej (DPS) i przekazywanie ich do badań,
- przeprowadzanie triażu (wyboru pierwszeństwa) mieszkańców, pracowników DPS celem przygotowania ewakuacji,
- przeprowadzenia ewakuacji zagrożonych mieszkańców, personelu DPS do wskazanych placówek medycznych,
- przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych podczas ewakuacji,
- przeprowadzenia szkoleń mieszkańców i pracowników DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji wirusa SARS-CoV-2,
- udzielenia wsparcia DPS w zakresie odtworzenia zdolności funkcjonowania.
http://m.82-200.pl/2020/04/orig/4-5757.jpg
Pensjonariusze tego typu ośrodków są osobami w podeszłym wieku, często schorowanymi. Znajdują się w grupie ryzyka zarażenia koronawirusem z ciężkim przebiegiem tej choroby, która w dodatku potrafi przebiegać bardzo gwałtownie. Aby ograniczyć niekontrolowane rozprzestrzenianie się tych zachorowań w takim hermetycznym środowisku objęliśmy ich szczególną troską.

Żołnierze weszli w kontakt ze wszystkimi domami pomocy społecznej w województwie. Do tej pory, tylko jedna taka placówka zwróciła się o pomoc w przeprowadzeniu dekontaminacji pomieszczeń w których przebywały osoby zarażone koronawirusem. Takie działania zostaną przeprowadzone w dniu 21 kwietnia 2020r. przez żołnierzy z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. Wcześniej, w ramach tego zespołu od pracowników i pensjonariuszy trzech trójmiejskich DPS-ów żołnierze pobrali 164 wymazy, celem przekazania ich do przebadania na obecność koronawirusa.

W ramach 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej już kilka tygodni temu powołano specjalnych koordynatorów na styku władz samorządowych i brygady. Do ich zadań należało zacieśnienie współpracy z władzami lokalnymi, rozeznanie się w ich potrzebach, ułatwienie kontaktu i przepływu informacji. Powstała też specjalna aplikacja, dzięki której samorządowcy mogą online zgłaszać wnioski z zapotrzebowaniem na konkretne wsparcie. Powołanie do życia Zespołu Interwencji Kryzysowej jest uszczegółowieniem tej współpracy ze szczególnym naciskiem na pomoc mieszkańcom i pracownikom domów pomocy społecznej.
http://m.82-200.pl/2020/04/orig/10-5759.jpg
por. Tomasz Klucznik
oficer prasowy
7 Pomorska Brygada OT
Foto: DWOT