Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Dziś mija 77. rocznica powstania w getcie warszawskim

2020-04-19 13:33:58 (ost. akt: 2020-04-19 13:38:33)

19 kwietnia 2020 r. mija 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zachęca nie tylko do przypięcia wirtualnego żonkila, ale także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r.

Serię wydarzeń "Muzeum POLIN w Twoim Domu", poświęconą tematowi powstania w getcie warszawskim, można obejrzeć na muzealnym Facebooku.

Trochę historii…
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Powstanie trwało do 16 maja 1943 roku, kiedy Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Szacuje się, że w czasie tej operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie.

Jednym z nieodłącznych elementów tego dnia są żółte żonkile. Akcja Żółte Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Co oznaczają żółte żonkile? Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia składał on bukiet z tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast.

Na podstawie: www.polin.pl