środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Burmistrz apeluje #wspierajlokalnie !

2020-04-07 12:03:01 (ost. akt: 2020-04-07 12:05:36)

Szanowni Państwo, wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, a później ogłoszenie epidemii, znacząco ograniczyło działalność malborskich firm wielu branż, a wiele z nich zmusiło w ogóle do zawieszenia działalności.

Część, aby wygenerować jakiekolwiek wpływy (te, które oczywiście mogły, czyli głównie branża handlowa) przeniosły działalność do internetu. Restauracje, cukiernie postawiły na zamawianie przez telefon i szybki odbiór, lub dostawy pod drzwi. Całkowicie zawiesiły działalność gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, studia fitness oraz małe sklepy z branż, które obecnie nie są w zainteresowaniu klientów. Cieszy wsparcie, jakiego sami mieszkańcy udzielają malborskim firmom, chociażby udostępniając ich oferty na portalach społecznościowych. Wspierajmy się lokalnie!
Szanowni Państwo, zwracam się z apelem do prywatnych właścicieli lokali handlowo-usługowych, aby rozważyli możliwość zmniejszenia czynszów przedsiębiorcom za czas obowiązywania utrudnień. Proszę, wspierajmy się. Rozumiem, że każdy chce zarobić, ale gdy przedsiębiorcy zbankrutują lokale będą świecić pustkami, wtedy wpływy z wynajmu wynoszą zero. Taka perspektywa niestety, jest bardzo realna. Nie dopuśćmy do tego #wspierajlokalnie!

Dotychczas Miasto Malbork zaproponowało następujące wsparcie dla Przedsiębiorców:
- odroczenie lub rozłożenie na raty na wniosek Przedsiębiorcy płatności podatków lokalnych - od nieruchomości i od środków transportu - za okres od marca do maja 2020 r. włącznie. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych.
- Przedsiębiorcy, którzy zamknęli lokale i całkowicie zawiesili działalność, zostaną zwolnieni z czynszu do czasu wznowienia działalności - ulga ta nie zwalnia ich od uiszczania opłat za media, jak ogrzewanie, woda, ścieki i odpady komunalne.
- w przypadku lokali użytkowych, których najemcy nadal prowadzą działalność, ale zaistniała sytuacja wpłynęła na spadek ich obrotów, będą mogli złożyć wniosek o zastosowanie ulgi w czynszu.

Wszelkich informacji związanych ze wsparciem dla Przedsiębiorców udziela Zbigniew Charmułowicz, tel. 885-689-993.

Burmistrz Miasta Malborka
Marek Charzewski