środa, 18 maja 2022. Imieniny Alicji, Edwina, Eryka

Organizacja wyborów praktycznie niemożliwa

2020-03-20 10:56:22 (ost. akt: 2020-03-20 11:09:27)

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Co V-2 i skalą zagrożenia, jaką ze sobą niesie w piątek 20 marca Burmistrz Miasta Malborka poinformował Komisarza Wyborczego w Gdańsku o braku możliwości zorganizowania w sposób bezpieczny dla mieszkańców miasta Malborka wyborów na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 10 maja w 2020 roku. To zagrożenie dla wyborców, członków komisji obwodowych i pracowników, którzy uczestniczą przy organizacji wyborów.

Zadania wynikające z kalendarza wyborczego, nie będą możliwe do zrealizowania:
• W sytuacji ograniczania dostępu do urzędów i minimalizowania sposobu przyjmowania korespondencji nie jest możliwe przyjmowanie zgłoszeń na kandydatów do obwodowych komisji wyborczych.

• Nie jest możliwe przeprowadzenie spotkań organizacyjnych oraz szkoleń komisji przy obecnym zakazie nie gromadzenia w jednym miejscu więcej niż 50 osób.

• Organizowanie większej ilości mniejszych spotkań ciągle wiązałoby się z narażeniem osób prowadzących szkolenia, członków obwodowych komisji wyborczych i pracowników .

• Problemem jest organizowanie siedzib obwodowych komisji wyborczych, w sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i innych placówek, które służyły temu celowi.

• Obwodowe komisje wyborcze nie będą w stanie dochować obowiązujących procedur i wskazówek dotyczących higieny chcąc rzetelnie wykonywać pracę określoną w prawie wyborczym i związanych z ochroną danych osobowych.

Działając w sposób odpowiedzialny, burmistrz ocenia, że w obecnej sytuacji przygotowanie organizacyjne i logistyczne przeprowadzenie wyborów w ustalonym terminie jest praktycznie niemożliwe.