Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Wyjazd uczniów II LO na spotkanie z astronomią

2020-03-16 11:58:47 (ost. akt: 2020-03-16 12:00:25)

10 marca br. odbył się wyjazd dwóch pierwszych klas politechnicznych (liceum 3-letnie i liceum 4-letnie) II Liceum Ogólnokształcącego na spotkanie z astronomią. Była to ostatnia wycieczka w szkole, przed odwołaniem wszelkich wyjazdów.

Pierwszym przystankiem były Piwnice pod Toruniem, gdzie znajduje się zamiejscowy Wydział Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Instytutu oprowadził uczniów najpierw po tzw. części radiowej, gdzie znajduje się największy w Polsce radioteleskop, opowiadając o warunkach pracy radioastronoma i czym się oni zajmują.

W dalszej kolejności można było zapoznać się z częścią optyczną, gdzie znajdują się teleskopy zwierciadlane. Przy okazji przekazana została spora dawka historii tych urządzeń i związane z tym odkrycia astronomiczne.

Po przyjeździe do Torunia młodzież tradycyjnie przywitała na rynku głównym Mikołaja Kopernika oraz zaopatrzylłą się w toruńskie pierniki.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w planetarium, gdzie wyświetlono seans "Makrokosmos". Pokazał on skale odległości i wielkości obiektów w kosmosie. Na koniec zabrał w podróż do granic poznanego przez człowieka Wszechświata.

- Wróciliśmy szczęśliwie wieczorem do Malborka z głową pełną wiedzy i pytań o Kosmos – podsumowują uczestnicy.

Informacja i zdjęcia: II LO w Malborku